מי אני, מה אני עושה ולמה הקמתי את "כאן עובדים בכיף"

שמי טל איתן, אני יועץ אסטרטגי ושיווקי ומרצה למקצועות השיווק. אני מגיע מעולם התאגידים הגדולים אבל חזרתי בשאלה כשהפכתי ליועץ צמוד לעסקים קטנים. נטשתי את הקריירה בעיר הגדולה, עברתי לגור בכפר אמנים קטן בצפון - והקמתי את פירמת הייעוץ "כאן עובדים בכיף", בה אני משלב את הידע המקצועי והמעשי שלי, ביחד עם ההכשרה האקדמית הקצת-מוזרה ולגמרי יוצאת דופן שלי בסוציולוגיה, פסיכולוגיה ומחקר התרבות. נעים להכיר :)

האם אפשר לנהל עסק עצמאי, קטן וממזרי, ולהרוויח מספיק כסף לא רק כדי לסגור את החודש, אלא גם להרוויח, וליהנות, יותר מאשר עבודה כשכיר/ה? האם יש אופציה אחרת, לחיים המטורפים ולמשרות המעצבנות של תשע עד חמש? איך מסתדרים עם החשבונות כעצמאיים? איך מוצאים לקוחות ודואגים שהכסף ייכנס כמו שעון בסוף החודש? איפה בכלל מתחילים? ומה עם הפחדים ההם, הישנים, כמו האם אני בכלל טוב מספיק? ובכלל, איך יש לי סיכוי מול הענקיים האגרסייבים האלה? מאיפה יבוא הכסף, הזמן, החשק או ההשראה?

אתם בוודאי מכירים את השאלות האלו. כולנו מכירים אותן. הן מסתובבות לנו בראש, וגם עמוק בתוך הלב, כמעט כל הזמן. השאלות האלו הטרידו אותי מאוד, אז החלטתי לפתוח בלוג ולשתף את הסיפור שלי, הלבטים שלי והאתגרים שלי עם קהל הקוראים. התוצאה הדהימה אותי: מבלוג קטן (שעלה ב-2007, הזמן טס כשנהנים!) – המיזם שלי הפך עד מהרה לאתר ובו עשרות מדריכים, מאמרים ותכנים – ומאגר מידע מקיף וייחודי בתחום היזמות, הקמת עסק, עבודה מהבית ומסחר אלקטרוני.

בלי להתכוון, וכמעט בלי לשים לב, צמח לי עסק חדש ושוקק פעילות שאפשר לי לנטוש את התאגידים הגדולים והחיים הסואנים במרכז, "לצאת לפנסיה" בגיל שלושים וקצת, להגשים את החלום ולעבור להתגורר בכפר קטן בצפון. ובעיקר: לעשות את מה שאני הכי אוהב, ומה שאני הכי טוב בו: לעזור לאנשים לפתח, להגדיל ולהצמיח את העסקים שלהם, בעזרת ייעוץ ממוקד וקצר-טווח וקורסים מקצועיים ואיכותיים במחירים נגישים וידידותיים מאוד.

זו בדיוק המטרה מאחורי האתר הזה, "כאן עובדים בכיף" – מאגר מידע, מאמרים, עזרים, מדריכים וטיפים בנושאי ההתמחות שלי - אסטרטגיה שיווקית, התנהגות צרכנים, יזמות עסקית, ניהול ופיתוח אפיקי הכנסה חדשים ועוד. כעצמאי העובד מהבית, כבר הרבה מאוד שנים, וכמי שנותן ייעוץ עסקי ומלווה יזמים במגוון תחומים ונושאים, הרגשתי שחסר באינטרנט תוכן זמין, נגיש, רלוונטי, מעניין ומתאים, בעברית. כזה שידבר בשפה שלי, שיוכל לתת לי תשובות לשאלות שמסתובבות לי בראש כל הזמן, להציע לי טיפים, רעיונות, המלצות. ככל שעבר הזמן ואספתי לעצמי את התכנים האלה, הרגשתי שזה לא יהיה נכון לשמור את הכל רק לעצמי והחלטתי לשתף. כך נולד האתר הזה.

כאן אנסה לענות על שאלות ולהציע טיפים ועצות – מהניסיון האישי והמקצועי שלי, כמו גם מעבודתי עם יזמים ואנשי מקצוע שונים ומשונים. אספר לכם על התהליכים שעברתי ועודני עובר, ואארח – מפעם לפעם – פוסטים אורחים של כותבים מהשורה הראשונה כדי להאיר זוויות חדשות ומעניינות בכל הקשור לעצמאות, יזמות ובעיקר, הרבה מאוד אסטרטגיה שיווקית :)

תמצאו כאן מגוון רחב של מאמרים ומדריכים, המבוססים על הניסיון המקצועי שלי כמו גם של טובי הכותבים והמומחים בארץ שגייסתי למשימה. עוד תמצאו באתר הרצאות, שיעורים, סדנאות וקורסים - רבים מהם בחינם, וחלקם בתשלום סמלי ביחס לערך שתקבלו. אתם מוזמנים להתרווח בכיסא ולצאת למסע בתוך העולם המופלא והנהדר של שיווק איכותי, מקצועי ותפור לפי מידותיכם. בכיף!

מניהול בתאגידים הגדולים - לייעוץ לעסקים זעירים

את דרכי המקצועית התחלתי כשכיר, בעולם תאגידי התקשורת הגדולים ועתירי התקציבים. זה משפיע מאוד על הדרך בה אני תופס את הדברים: יש לי ראיית מאקרו רחבת היקף, היכרות עם פונקציות משמעותיות בשוק הישראלי והבינלאומי, והמון (המון!) קשרים עם אנשים נפלאים ומוכשרים שיצרתי עם השנים. עבדתי במשך שנים ב"ידיעות אינטרנט" כמנהל פרויקטים מיוחדים, והייתי אחראי על מספר ערוצי תוכן, לרבות עריכה, ניהול והקמה של מיזמים חדשים ב-ynet, למשל. כמו כן, עבדתי ב"שידורי קשת" כמנהל פרויקטים, והובלתי, עם קבוצה נבחרת של אנשי מקצוע, את ההקמה של אתר Mako. במקביל הייתי אחראי למספר פרוייקטים מעניינים ובראשם – הקמת דסק אינטרנט לחברת החדשות של ערוץ 2. אלו היו שנים מאוד אינטנסיביות שהניחו תשתית מצויינת לקריירה שלי כעצמאי.

לכל אורך השנים שמרתי גם על פעילות עצמאית, בזכות חברה קטנה שהקמתי בסביבות גיל 18, כשהייתי עדיין חייל. זה היה חלום שנשאר "על אש קטנה", כי לא כ"כ העזתי לעזוב את הביטחון שבעבודה כשכיר (ולמען האמת, גם לא הייתי טוב מספיק והרגשתי שיש לי עוד מה ללמוד ושאני צריך לצבור קילומטרז' אצל הגדולים לפני שאצא לקריירה עצמאית). בזכות החברה הזו, כבר בגיל 21 קניתי את הדירה הראשונה שלי, והצלחתי למנף את השנים הנפלאות ועתירות האנרגיה לפעילות שהייתה גם משתלמת כלכלית, אבל גם – ובעיקר – מעניינת ומעשירה.

שנה לפני שהקמתי את העסק שלי, ב-1998, הקמתי את קבוצת התקשורת GoGay, שהפעילה במשך כ-15 שנה מספר אמצעי תקשורת לקהילה הגאה בישראל, והייתה הגוף הגאה הראשון שקיבל הכרה רשמית כגוף תקשורת, בלשכת העיתונות הממשלתית במשרד ראש הממשלה.  במסגרת האתר קידמתי מאוד את המושג "כלכלה ורודה", מתוך ראייה כלכלית שבה דווקא בתקופת מיתון, אפשר ליצור צמיחה חיובית באמצעות פנייה למגזר ההומו-לסבי ולקהלי יעד ממוקדים אחרים.

למרות שהעסקים שלי הצליחו לא רע בכלל, נשארתי שכיר ב-100% משרה, לפעמים גם יותר, ורק ב-2007 פרשתי סופית מכל עיסוקיי כשכיר ועברתי לעבוד במשרה מלאה (עבודה מהבית, איך לא? :)) בחברה שלי – שכבר העסיקה עובדים והייתה ערוכה לספק לי תשתית כלכלית רחבה מספקת ל"חצי-פרישה" שלי לחיי הכפר. אז גם המשכתי בלימודים לתארים מתקדמים (בסוציולוגיה, פסיכולוגיה ומחקר התרבות), ורכשתי כלים ייחודיים למחקר ופיתוח עסקי דרך הבנת דפוסי ההתנהגות והערך של הצרכנים.

בשנים האחרונות אני עוסק בעיקר בפרויקטים שקרובים לליבי, ובמקום לייעץ לתאגידים גדולים, אני מקדיש את מירב הזמן והמאמצים שלי בהשקעה בעסקים קטנים, אפילו זעירים, ובסביבה שבה אני חי – כפר האמנים אניעם הנמצא באחד המקומות היפים והנפלאים בצפוןן הארץ. במקביל, אני מפתח את העיסוק האמנותי שלי – הקמתי סטודיו, ואני לומד ועוסק באמנות, מציג בתערוכות ומשתתף בפרויקטים אמנותיים (בעיקר בתחום הפיסול).

אני מציע שירותי ייעוץ עסקי וייעוץ שיווקי באופן יסודי, מקצועי ויצירתי, עם תוצאות בדוקות ומאות לקוחות מרוצים, ומלמד מגוון רחב של קורסים (המועברים בשידור חי בכיתה וירטואלית, או בגרסה מוקלט), במחירים נגישים וידידותיים במיוחד.

יש משהו משחרר ומהנה בחיים הפשוטים האלו, ובידיעה שהידע שצברתי משמש, סופסוף, את מי שבאמת צריך אותו: עסקים קטנים ובינוניים שזקוקים לתמיכה, ייעוץ, ליווי וסיוע כדי להפוך למקור הכנסה יציב ורווחי.

זו – בעיניי – העבודה הטובה בעולם, ואני נהנה ממנה בכל יום מחדש.

בשורה התחתונה

עברתי המון גלגולים בקריירה שלי. בבלוג הקודם שלי ב"רשימות" הוגדרתי כעיתונאי וחוקר תקשורת. בכתבה בעיתון אמרו שאני יזם אינטרנט. בטלוויזיה הגדירו אותי כמומחה אינטרנט. באוניברסיטה עסקתי בסוציולוגיה ובמחקר התרבות. אבל האמת היא שאני לא זה, ולא זה, ולא זה: אני פשוט טל.

האתר הזה משקף בדיוק את מה ומי שאני כל הזמן: בנאדם ערני, יסודי ומעמיק, שמוכן לעבוד הרבה - אבל בכיף.
אני כל כך שמח שהגעתם לביקור :)

 

 

נ"ב:
אם בא לכם לכתוב לי, תוכלו לעשות זאת כאן.