עשו עסק: טל קרויטורו הקימה רשת בינ"ל לטיפול בשיטת EMDR

המנהלת בהרצליה, המזכירה בפ"ת, רכזת המטופלים בניו-יורק והעורכת גרה בגרמניה. כשטל קרויטורו סיימה את לימודי העבודה הסוציאלית והבינה שתקבל שכר נמוך, היא הקימה עסק פרטי שבמהרה הפך לרשת בינלאומית של מטפלים בשיטת EMDR. ספרה הראשון יצא בעברית ובקרוב ייראה אור באנגלית ובשפות נוספות, והיא כותבת תוכנית מנטורינג למטפלים ברחבי העולם. לרגל יום האשה הבינלאומי, ראיון מיוחד עם יזמת מיוחדת, שהקימה פעילות טיפולית חובקת עולם – והכל מהמשרד הביתי שלה בישראל

טל קרויטורוטל קרויטורו (36) היא כנראה אלופת העולם בניהול זמן ומשימות, אחרת אי-אפשר להסביר איך היא מצליחה לנהל פעילות עסקית רחבה כל כך, הכוללת פעילות בישראל במקביל לחו"ל. בארץ, קרויטורו מנהלת רשת בפריסה ארצית של קליניקות לטיפול פסיכולוגי בשיטת EMDR, מטפלת במסגרת פרקטיקה פרטית. כעת היא עושה צעדים מתקדמים לשיווק השיטה בחו"ל, עם תרגום ספרה על EMDR לאנגלית ויציאתו בארצות-הברית ובקנדה, ותוכנית מנטורינג בינלאומית המיועדת למטפלי השיטה בעולם. בקרוב ספרה ייצא לאור בשפות נוספות.

לפני שיצאה לקריירה עצמאית, קרויטורו הייתה מרצה מן החוץ של אוניברסיטת חיפה ומטפלת פרטית.  הקמת העסק בוצעה בשני שלבים: ראשית היא החלה לעבוד כמטפלת עצמאית, ובשלב מאוחר יותר, הרחיבה את הפעילות ופתחה רשת טיפולית. המניע הראשוני לקריירה עצמאית היה ברגע של התפכחות, כאשר היא הבינה שתקבל שכר נמוך מאוד, כמי שסיימה תואר שני בהתמחות קלינית בעבודה סוציאלית במגזר הציבורי. "עשיתי רגע ניתוח למה בעצם רציתי לעבוד בציבורי לפני ה'יום אחד אני אפתח קליניקה', והתשובה היתה – הדרכה, ביטוח, קולגות. והמחשבה השניה היתה – בעצם לא חייבים בשביל זה ארגון – מה שנקרא אל תגידו יום יבוא, הביאו את היום… מצאתי מדריכה ושילמתי לה ולביטוח מכיסי, והקמתי קבוצת עמיתים עבור קולגות, ופתחתי פרקטיקה", מספרת קרויטורו.

אבל בניגוד לרוב המטפלים, המשכת הלאה מנקודה זו והרחבת את הפעילות.

"לאחר כמה שנים התמחיתי בשיטת טיפול פסיכולוגי יחודית – EMDR, וזה עשה לי סוויטש בראש ממקצוע (להיות הכי טובה במשהו מבחינתי ברמה האישית) לשליחות (להפיץ את זה הלאה), בשביל שליחות לא מספיק ללמוד טיפול בכל מאודי, אני צריכה גם ללמוד שיווק בכל מאודי, זה עבד, והשילוב של לרצות להשפיע על כמה שיותר אנשים, ויותר פניות ממה שאני יכולה לטפל בעצמי, הוביל להקמת רשת ב2011. הרשת בתחילה היתה אזורית באזור המרכז, ואחרי זה עוד ועוד מטפלים פנו וביקשו לעבוד אצלי, והפכנו לרשת בפריסה ארצית (כיום ב"ש עד נהריה). מה שאיפשר לי להיות רשת זו גם אבחנה בין עיקר וטפל – שאני לא בענייני נדל"ן, שכירת מבנים, ועשרות אנשים על הPAY ROLL וכד' , אלא בענייני בררנות רבה של את מי אני מקבלת לעבוד אצלי, והמשך ההכשרה שלהם".

ואיך משתלב הספר במודל העסקי? 

"מכיון שלהנגיש EMDR מבחינתי הפך לשליחות, התחיל להכאיב לי שאין בכלל ספרים בעברית שפונים לקהל הרחב על EMDR, וגם בשפות אחרות יש מחסור כזה – יש עשרות רבות של ספרים על EMDR למשל בשפה האנגלית – אבל כולם מלבד אחד הם ממטפלים למטפלים מעל הראש של המטופלים. כשאני רואה שמשהו חסר יש לי דחף להשלים אותו… אז כתבתי את 'EMDR המדריך לקהל הרחב', יצא לאור ב-2013 בעברית, ואחרי זה התחלתי לשכנע עוד אנשים שהוא חסר, אז הספר יצא ב-2014 עם מו"ל אמריקאי בארה"ב וקנדה, מתרגמים אותו כרגע לספרדית ופורטוגזית ויש לי הסכם הפצה עם מו"ל ברזילאית בכל דרום אמריקה (מתברר שיש 19 מדינות דוברות ספרדית…), ואני במגעים בנוגע לשפות נוספות. מאד מתסכל אותי לראות העדר סטנדרטיזציה בתחום, שיש כאלו פערי איכות ותפיסה לא רק בארץ אלא גם בחו"ל, וזו היתה אחת המוטיבציות שלי לעבוד על תוכנית המנטורינג הבינ"ל בחודשים האחרונים".

מהי שיטת EMDR ובמה היא יוצאת דופן משיטות טיפוליות אחרות?

"לקחנו שיטת טיפול מאד יחודית שבמקור פותחה לפוסט טראומה ולכן עיקר השימוש בה בישראל היה בעיקר במסגרות מסוימות במגזר הציבורי (המחקרים מצביעים על 77-90% החלמה מפוסט טראומה תוך 5-12 שעות של EMDR, לכן זו שיטת טיפול שמוכרת כEVIDENCE BASED על ידי ארגון הבריאות העולמי לצד גופים בינלאומיים נוספים.) והפכנו למומחים להתאמה שלה לקהל הרחב", אומרת קרויטורו.

מי המטפלים שמצרפים לרשת שלך? 

"המטפלים שלי הם מטפלים שלמדו עוד לפני שפגשו אותי לטפל ב-EMDR בעבודה עם משרד הבטחון עם הלומי קרב, עם ניצולי שואה, נפגעות תקיפה מינית, נפגעי קסאמים וכד', ואני מכשירה אותם לטפל בקהל הרחב – לא צריך דם ואש ותמרות עשן כדי שאירועי עבר ימשיכו 'לרדוף אותנו' (עלבונות והשפלות מהילדות למשל יכולים לרדוף באופן לא פחות עיקש ולפגוע בבטחון העצמי שלנו או ביכולתנו לדבר בפני קהל) ומסתבר שמה שעוזר להשלים עיבוד של אירועים ממש קשים, ממש ממש עוזר כשמדובר באירועים לא עד כדי כך קשים".

ממה שאני יודע, EMDR מתאפיינת בין היתר במודלים של טיפול קצר טווח. 

"כן", אומרת קרויטורו, "זה עוד משהו שמיחד אותנו – זה שבשל יחודיות השיטה אפשר לעשות 'גומרים הולכים', כלומר כל הטיפול הוא לזהות אירועי עבר שלא השלימו עיבוד, והשלמת העיבוד שלהם. אין צורך להפגש אחת לשבוע כדי לדבר על 'איך עבר השבוע', או לתת שיעברו ימים בין פגישה לפגישה כדי ש'האדם יתרגל את שיעורי הבית שקיבל' כמו ב-CBT, כי ב-EMDR אין צורך בשיעורי בית, או תרגול, או למידת כלים, זה מייתר את כל זה. בעבודתי עם משרד החוץ הם היו מביאים אלי דיפלומטים עם סימפטומים של פוסט טראומה, היינו עושים מרתון של פגישות EMDR והם היו עוזבים חזרה תוך שבועיים שלושה בלי הסימפטומים. היתה לי מטופלת שטסה אלי במיוחד מהולנד, היתה כאן שבוע, נפגשנו כמעט כל יום לכמה שעות כל פעם, והיא טסה חזרה. יש כאלו שמגיעים פעם בחודש לכמה שעות, במקום שעה כל שבוע. בנוסף עם חלק מהאנשים אפשר לטפל בהם ב-EMDR גם דרך סקייפ. אנחנו מציעים את זה בעיקר למי שעסוק, או למי שאין מטפל בקרבתו הגאוגרפית. לפני כמה חודשים עשיתי טיפול כשאני בישראל, והמטופל שלי (איש או"ם) בבגדד שבעיראק".

"פגשתי את המזכירה פעם אחת, לפני מספר שנים"

העסק של קרויטורו וצוותה הוא עסק מבוזר ובחלקו הגדול וירטואלי. הוא מתנהל בכלים טכנולוגיים מתקדמים, שבעבר לא אפשרו פיתוח עסקי ויעילות גבוהה כל כך, כמו תקשורת אינטרנט, צ'אטים, מפגשי וידאו בסקייפ, מיילים ועוד. "אני עובדת מהמשרד הביתי בהרצליה, המזכירה שלי נמצאת בפתח תקווה, ראיתי אותה פנים מול פנים פעם אחת, לפני כמה שנים. אנחנו כמובן מתכתבות כל יום במייל, ומדברות הרבה בטלפון. הפסיכולוגית שמנהלת אצלי את תחום קליטת מטופלים חדשים – נמצאת בניו יורק. לפני כן היא היתה בקוסטה ריקה. ראיינתי אותה בסקייפ. אנחנו מתכתבות עשרות פעמים ביום, ומדי פעם עושות שיחות סקייפ, אבל מעולם לא נפגשנו במציאות. העובדת סוציאלית שעוסקת בעריכה והגהות של הטקסטים שלי בעברית ואנגלית – גרה בגרמניה. המנטורים שהולכים לעבוד עבורי בתוכנית הבינ"ל שאני בונה עכשיו – הם מארה"ב, קנדה, וברזיל. היחידים שאני מתעקשת לראות פנים מול פנים זה המטפלים שלי לפני שמגייסת אותם. כל השאר – כל עוד יש להם את התכונות שרלוונטיות לי, והם עושים את מה שהם צריכים לעשות, לא אכפת לי היכן הם במרחב ובזמן…. זה מאפשר לי להתרכז מבחינתי בעיקר – ברעיונות ובהשבחת הון אנושי, ופחות בבירוקרטיה, שכירות, מנהלה, מי איחר, מי לא איחר וכד'. הכל הוא לפי מבחן התוצאה".

MYOFFICE

מי עזר לך בהקמת העסק?

"בהתחלה עוד לא ידעתי ממי לקבל ייעוץ, לקח לי זמן להתקבע על ממי ללמוד. העצה הכי טובה שלי – ללמוד רק ממי שרוצים להגיע לאן שהוא הגיע. לא ממה שהרוב עושים, לא ממה שנשמע הגיוני, לא ממי שיש לו הרבה תאוריות. ללמוד ממי שהצליח בעצמו. הייתי במט"י – ולצערי – לא תודה.
יש לי תואר שני במנה"ס בהתמחות אסטרטגיה ויזמות (בקריירה הראשונה שלי) אבל לדעתי את החלקים הרלוונטים שם אפשר ללמד בשבועיים-שלושה, והשאר זו הצלחה למרות התואר לא בגלל התואר. המשפחה עזרה לי מאד מבחינת תמיכה והלוואות וכד'. כשכתבתי את הספר היו ימים בהם לא זזתי מהמחשב ובן זוגי רק הביא והרחיק ממני צלחות וכוסות".

ומה הכי עזר לך לבנות מודלים כל כך מוצלחים, עם הפנים לעולם?

"הכי עזר לי – ללכת לכנסים בחו"ל. פותח את הראש לגמרי. למה להמציא את הגלגל מחדש? יש רעיונות מדליקים לגמרי שנגישים בשפה האנגלית. אני כיום נוסעת למספר כנסים בשנה, גם לכנסים של EMDR, וגם כנסים שעוסקים בשיווק".

ספרה של טל קרויטורו

באילו מכשולים נתקלת במהלך הקמת העסק ותפעולו? עם איזה קשיים את עדיין מתמודדת?

"אחד הקשיים הכי גדולים, ועדיין, הוא האיזון בין פיתוח עתידי לבין עבודת השוטף. חשוב מאד TO BLOCK TIME, אחרת הדחוף מטביע את החשוב. יש כל הזמן את המתח בין עבודת הווה שמאפשרת תזרים, לבין לעצור ולקחת זמן על פיתוח עתידי – שיאפשר פעילות נרחבת יותר. צריך להגיע כמה שיותר מהר למקום בו אפשר למנף את העבודה, לנתק את הקשר בין זמן עבודה אישית שלך וכסף, כי אם העבודה האישית שלך זה המקור היחיד להכנסה – כל פעם שאתה חולה, נוסע, עושה דברים אחרים – כל הפעילות נעצרת. לא חבל?".

"בנוסף כל פעם שנתתי קפיצה הסביבה חשבה שדי התחרפנתי, למה לא להסתפק במה שיש עד עכשיו? למה לא לעשות את זה 'לאט לאט'? למה לנסוע לארה"ב? למה להמשיך ללמוד ולא להסתפק במה שלמדת עד עכשיו? קשה למי שאינו יזם להבין את מי שכן יזם. לא פעם זה סוג של 'חיים בודדים בצמרת'. כדאי למצוא יזמים אחרים לחלוק איתם.  יש ביטוי שנאמר על יזמים – לחיות כמו שאף אחד לא מוכן כדי לחיות אחר כך כמו שאף אחד לא יכול. אני חושבת שיש בזה הרבה אמת".

יש המון בעיות שאופייניות לעצמאיים. מה שלך?

"אין 'עט שנופלת' בסוף יום העבודה. לא תמיד הסביבה מבינה את זה. אין דבר כזה 'ראש קטן', או 'יאללה נחרטט כאן משהו ונמשיך'. אין 'פופטיץ יסדר', כל הדרכים מובילות בסופו של דבר אליך. יש המון כדורים באויר. זה ג'אגלינג מטורף, ואין מישהו מלמעלה שיוודא שאין עליך יותר מדי עומס. פרופיל הסיכון שונה לחלוטין מפרופיל הסיכון של שכיר. יותר PAIN, יותר GAIN".

ומה הכי טוב בעצמאות?

"הגיוון והעניין, אין מה לדבר. וכמובן האוטונומיה המקצועית. אחד הדברים שאיפשר לי להתקדם כל כך מהר בתחום המומחיות שלי, זה שיכולתי לשלם את ההכשרה מהכיס שלי, וללמוד בקצב מואץ מאד מאד, במקום להיות תלויה בתקציבי ארגון מתדלדלים ואיטיים. אין בוס על הראש, והתחושה היא כמו בתמונה שיש לי במשרד – THE WORLD IS YOURS TO EXPLORE.  גם הגמישות בשעות, והאוטונומיה הכלכלית שהגיעה. היכולת להשפיע, התחושה של השארת חותם בעולם. זה מאד מאד מתגמל".

מה היית עושה אחרת, אם היית מקימה את העסק היום?

"לא לסמוך על אדם אחר שיעשה את ההחלטות האסטרטגיות או השיווקיות במקומכם. לא להתבלבל בין אסטרטגיה לכלי. לשים יותר דגש משלבים מוקדמים יותר שעלי להיות מומחית לא רק בתחום הטיפול אלא גם בתחום השיווק, אחרת היכולת שלי לסייע לכמות גדולה של אנשים לא ממצה את הפוטנציאל שלה. לפזול לתחום הבינ"ל מוקדם יותר. לא יודעת אם הייתי עושה דברים לגמרי אחרת, כמו שהייתי מקדימה כמה תהליכים שהתרחשו יותר מאוחר".

כיצד העסק תורם לחיים שלך?

"תחושת משמעות גדולה מאד, שביעות רצון גדולה מאד מהחיים (החיים שלי כיום הרבה יותר מעניינים ממה שחשבתי שאפשרי). איכות חיים גבוהה בהרבה מהממוצע. לומדת כל הזמן, אני משלמת עשרות אלפי דולרים בשנה על חומרי לימוד וכנסים בחו"ל. כל מה שאני רוצה ללמוד אני לומדת, זה חופש משכר. כמובן שהמשפחה שלי גם נהנית מהיכולות שלי".

אני תמיד אוהב לבקש מיזמים לתת לי טיפים. תמיד יש משהו חדש ללמוד. מה הטיפים שלך, ליזם מתחיל או מנוסה?

א. למצוא או ליצור כמה שיותר מהר סיבות למה כדאי לאנשים לבוא דווקא אלייך, ודווקא עכשיו. אם אין סיבה לבוא דווקא אלייך, למה שמישהו באמת יבוא דווקא אלייך?
ב. ללמוד ממי שאת/ה רוצה להגיע למקום בו הוא נמצא. לא לפי איזה תואר יש, ולא לפי מה התאוריה, ולא לפי מה הרוב אומר, אלא מבחן התוצאה.
ג. ללמוד מתעשיות אחרות לא רק מהתחום שלך.
ד. העולם גדול, יש מודלים שאפשר לאמץ מחו"ל, אל תסתפק/י במה שקיים רק בעברית
ה. יש לך לפחות שני כובעים – 1. התחום שלך, 2. השיווק של התחום שלך. להתמקצע בשניהם.

והפעם כמטפלת, איזו "עצת זהב" יש לך למי שקצת חושש, פוחד או מהסס מלעשות את הצעד הזה למרות שהוא מרגיש שהוא ממש רוצה?

"הרבה פעמים אנשים אומרים לי "אין לי אופי של עצמאי". מבחינתי זו לא תכונה ניטרלית אלא בדר"כ סימפטומים פסיכולוגים – בעית בטחון עצמי, פחד קהל, רתיעה פסיכולוגית משיווק או מעמידה במרכז, פחד מביקורת. לא נולדנו מפוחדים, אירועי חיים יצרו אצלנו תחושות כאלו, עם טיפול נכון זה הפיך. למעשה אין כמעט איש הייטק שבא אליי לטיפול והיה בגילאי השלושים פלוס ומעלה, שלא עבדתי איתו במקביל גם על יציאה לעצמאות, לא משנה למה הוא בא לטיפול, גם אם הוא בא כי אשתו בגדה בו, כשנסיים לטפל בזה נטפל בפחד מיציאה לעצמאות. המספר הכי מסוכן בעסקים הוא 1, להיות רק עם ספק אחד, להיות רק עם לקוח אחד, להיות רק עם עובד אחד. שכיר זה להיות מרחק בוס אחד מאבטלה. לדעתי זה בדיוק ההפך מבטחון תעסוקתי. אני משתדלת על הדרך לחלץ מהמצב המסוכן הזה כמה שיותר אנשים".

פרטי קשר

אתר אינטרנט: www.emdrexperts.co.il

אימייל אישי של טל: tal@emdrexperts.co.il

טלפון לפניות: 1-700-70-90-76

רוצים גם?

יזמים המעוניינים להשתתף במדור מוזמנים לפנות באמצעות דף יצירת קשר.

 עוד במדור:

רפי פרץ עזב את תחום החינוך והפך לצייר במשרה מלאה
האדריכלית פולינה ברויטמן ילדה את בנה והקימה עסק עצמאי

הרשמו לעדכונים על מאמרים חדשים: