מסע שורשים

בשבילי, שום סביבת עבודה לא יכולה להיות באמת מוצלחת בלי צמחים ירוקים ואולי אפילו פורחים. סיפור קטן וטיפ שיכול להכניס קצת ירוק גם למשרד שלכם

בחודשים הראשונים בבית החדש, היינו עסוקים בהקמת הגינה שלנו. זו הייתה עבודה מהנה במיוחד: לנגד עינינו הפך שטח לא מטופל למרבד ירוק ופורח. חמוש באצבעות ירוקות (כנראה שזה עניין גנטי), התלבשתי על איזורים שלמים, זרעתי פרחים ועשיתי ייחורים, וסופסוף חזרתי לאחד מתחביבי הילדות הגדולים שלי – גינון. בבת אחת, חזרתי לאותה אהבה ישנה, לאותה התרגשות ילדותית ונעימה מכל נבט וכל פרח. מדהים איך אפילו הציניקן הכי גדול בעולם נמס, כשזה מגיע לאותם דברים שמנגנים על העבר החמים והנעים שלנו.

את שנותיי הראשונות עשיתי בלוֹד, בדירה יחסית קטנה בלב שיכון לא הכי טוב, אבל בשבילי זה היה הבית. אחד הזכרונות הראשונים מילדותי הוא שיח ענק ועצום מימדים של פותוס מזהיב, שעד היום הוא אחד הצמחים החביבים עלי. ידיד נאמן, שמכה שורש בקלות ומסתפק במועט. הוא עובר מבית לבית, לפעמים ניזוק ולפעמים חולה וסובל, אבל איכשהו תמיד נופל על הרגליים – על השורשים – וממשיך כאילו כלום בשלו.

רק חצי שנה אחרי שעברנו לכאן, התחלתי להכניס את הצמחים הביתה. קודם, המתינה לנו גינה שלמה וחשופה לאכלוס. ועכשיו, כשכל פינה כמעט עמוסה לעייפה בצמחים, וחשבון הבנק מדולדל, הגיע הזמן להיכנס ולעשות קצת ירוק בעיניים – גם במשרד הקטן שלי.

הדרך היעילה והזולה ביותר להגדיל את מספר הצמחים אצלכם בבית, היא באמצעות ייחורים. בניגוד לגידול מזרעים, שלא תמיד מצליח ומצריך סבלנות וגם קצת מיומנות, ישנו מגוון גדול למדי של צמחים המצליחים להשריש, די בקלות, במצע השרשה מיוחד או אפילו באדמה. בעיניי היצורים הקטנים האלה הם קסם: מפצע גדול ומסוכן, הם מצמיחים שורשים חדשים ועד מהרה מתנשאים לגובה ושולחים את עליהם הירוקים אל קרני האור. הם מוסיפים רעננות לכל חדר, ומסתפקים בכמות מצומצמת של אור ומעט השקייה. ועם פטנט אחד גאוני של אבא שלי – גם לא צריך לדאוג שהם ימותו מצמא.

כדי להכין עציץ פותוס מוזהב, תצטרכו, וזה די ברור – פותוס מוזהב. תוכלו לבחור ייחור – חתיכת ענף קטנה עם 2-3 עלים – משכן נדיב או מגינה אורחת. תופתעו לגלות כמה הבחורצ'יק הזה נפוץ במחוזותינו. גם בלי מניירות מיוחדות, פרק ירוק ורענן שיינעץ באדמה לחה, יצמיח שורשים ובתוך פחות מחודש יתחיל להראות סימני גדילה. אבא שלי בכלל מגדל אותם בתוך צנצנות ובקבוקי מים, ואל תופתעו אם באביב תמצאו אצלו שורות שורות של ייחורים שרק ממתינים למצוא בית. איכשהו, תמיד הם נגמרים מהר, כי הצרכנים תמיד חוזרים לקחת עוד. והכל מאותו צמח מיתולוגי שגדל בבית הילדוּת שלי. בעיניי יש משהו רומנטי ומיוחד, ואין ספק שזה אחד הדברים שאני הכי גאה להחזיק במשרד שלי: אין כמו נוסטלגיה חמימה כמקור השראה.

קרדיט תמונות: Quinn Dombrowski, CC BY-SA 2.0

הרשמו לעדכונים על מאמרים חדשים:
חובה להזין כתובת אימייל
הכתובת שהוזנה אינה חוקית