משרד ירוק ב-10 דקות

מהעברת הפקסים ישירות למחשב, דרך החלפת הנורות במשרד ועד שינוי פרופיל ההדפסה שלכם: כך תוכלו לתרום לאיכות הסביבה – ואפילו גם לחסוך קצת בהוצאות השוטפות שלכם

זוכרים את הצעד ההוא, הקטן, שמתחיל את הדברים הבאמת גדולים? עכשיו תורכם לעשות אותו. לא תאמינו כמה קל להפוך את המשרד הביתי שלכם ידידותי לסביבה. לא מדובר רק בטרנד חולף, אלא באמירה חשובה שיש בה מסר משמעותי, גם עבור משפחתכם וגם עבור לקוחותיכם. האמת היא, שזה טפשי לא לעבור ל"ירוק". בסופו של דבר, מדובר בשיטות פשוטות שחוסכות לכם לפעמים לא מעט כסף, ומהוות גם החלטה עסקית נבונה ומושכלת.

ברוכים הבאים למאה ה-21!

"המשרד הדיגיטלי" הוא כבר לא רק שם קוד, הוא מציאות יומיומית שתצטרכו לגלות בעצמכם. הוא יחסוך לכם התרוצצויות, עבודה, ולא פחות חשוב מכך – זמן וכסף. העבירו את פעילות הניירת שלכם לאפיקים ממוחשבים ככל שרק תוכלו: אני למשל מנהל את כל עסקיי דרך האינטרנט, ומקיים שיחות טלפון בודדות בשבוע, עם השותפים העסקיים שלי בלבד. בפרויקטים בהם אני מעורב, אני מבקש לשלוח הזמנות וחוזים באמצעות המייל, ומשתמש בחתימה דיגיטלית כדי להפיק ולקלוט מסמכים חשבונאיים. לטיפוס כמוני, זו גם הצלה – בעוד שניירות הולכים לאיבוד, הקבצים תמיד יהיו שם בשבילי, ורק נותר לי לזכור איפה לעזאזל שמרתי אותם על הדיסק…

העבירו את הפקסים ישירות למחשב שלכם, מבלי להדפיס אותם. בעלות נמוכה יחסית, תמצאו תוכנה זולה או ספק שירות שיעשה זאת עבורכם ותחסכו בהוצאות הנייר והדיו שלכם. ובפעם הבאה שתקבלו פקס פרסומי, במקום להתעצבן על הבזבוז המשווע, פשוט לחצו על "מחיקה".

תקשרו במיילים. לא תאמינו כמה כיף זה. כשאנשים פונים במייל, הם משתדלים להיות ברורים ובהירים, מתוך תקווה שתבינו אותם כבר ברגע הראשון. נראה אתכם אומרים את אותו הדבר, על שיחת הטלפון האחרונה שלכם עם הלקוח ההוא, המעצבן. המייל הוא אמצעי נוח לתקשורת בעיקר אחרי שנוצר הקשר הראשוני, והאמון, עם הלקוח. לאחר שייסדתם את התקשורת, הרגישו חופשי להעלם מהסלולרי (רק הזהירו מראש, והקפידו להשיב למיילים בתוך זמן סביר).

עברו לניהול חשבונות דיגיטלי. רוב תוכנות הנהלת החשבונות מאפשרות כיום משלוח קבצים במקום הדפסה. למרות שחלק ניכר מהחברות מולן תעבדו ידרשו מכם הדפסים, נסו להימנע מכך וחסכו את הוצאות ההדפסה – הביול והמשלוח. לאחר שהרגלתי את הספקים והלקוחות הקבועים שלי, אני לא צריך אפילו לשלוף את חותמת הגומי שלי מהמגירה: הכל אונליין, קל וירוק. בפעם הבאה שתוציאו כמה מאות שקלים על הדפסת ספרי חשבוניות או/ו קבלות, חשבו על עצי היערות המסכנים. ואם זה לא עוזר, אז זכרו שהכסף הזה יכול היה להישאר אצלכם, או לזרום לדברים יעילים ונחוצים יותר.

התרגלו לבצע הדפסה יומיומית במינימום דיו וצבע. כוונו את המדפסת לגוונים בהירים (אך קריאים… לא צריך להיסחף) והדפיסו משני הצדדים. הפכו את פרופיל ההדפסה הזה לפרופיל ברירת המחדל שלכם – תתפלאו כמה טעויות זה מונע. בהדפסות החשובות והיוצאות, עברו לפרופיל הרגיל של המדפסת.

נסו את מזלכם עם מחסניות דיו משוחזרות או ערכות מילוי. יצרניות הדיו לא יאהבו אותי, אבל הסביבה תגיד לכם תודה בכל פעם שתלחצו על הדפסה: פחות פלסטיק, מיכלים, נייר עטיפה, שינוע ומיסים מגולמים במיכל מילוי או מיכל משוחזר. והם גם זולים יותר, אז בכלל.

החליפו את נורות הליבון הישנות בנורות חסכוניות באנרגיה. לא יודע מה איתכם, אבל כשמבטיחים לי שלוש שנות אחריות על נורה שעולה כ-25-40 ש"ח, אני לא שואל הרבה שאלות. כשהן מורידות לי את חשבון החשמל ועושות אור נעים בזול ובלי לזהם יותר מדי, זה אפילו נעים עוד יותר.

רכשו מגרסת נייר. תתפלאו כמה המכונה הקטנה והזולה הזו יעילה. הן יהפכו את הניירות העסקיים שלכם, שאולי מסגירים סודות גדולים ואולי לא, לחומר גלם נפלא להרבה דברים: עיסת נייר לילדים, מילוי לעציצים ואפילו תשתית מעולה לקומפוסט שאני מייצר בגינה. חוץ מזה, שלא חייבים להיות מרתה סטיוארט: הגריסה מקטינה משמעותית את נפח הפסולת, ותצמצם את מספר השקיות שתשליכו, גם אם לא תעשו כלום עם הנייר הגרוס. 

שכחו מפתקיות, מחברות ודפדפות. אני נדהמתי לגלות כמה חבילות של PostIt אני מחסל בשבוע, ומכך שאני תמיד מאבד את המחברת בדיוק אחרי שכתבתי בה את הדברים החשובים ביותר שפשוט אי-אפשר לשחזר. הצרות החלו להיעלם, כשעברתי לפתקיות דיגיטליות ולמזכרים ממוחשבים על הנייד שלי. לאחרונה, מאז רכשתי לי את הרידר של סוני, אני מוותר גם אלה וכותב את כל הפתקאות שלי ישירות בתוכו.

רכשו קורא ספרים/מסמכים דיגיטלי. מתעסקים עם מסמכים רבים? קוראים הרבה (ומדפיסים הרבה)? במקום לאמץ את העיניים ולהרוס את הגב בבהייה במסך, רכשו קורא ספרים או מסמכים דיגיטליים – בפחות מ-300$ תוכלו לקרוא את כל המסמכים שלכם מכל מקום, ורובם מגיעים עם מסך מגע המאפשר רישום פתקיות, הערות, סימון ("מירקור") בטקסט ואפילו בלוק ציור איכותי ונחמד. לי כאמור יש את הרידר של סוני, הוא קצת מעפן ואיטי (בכל זאת, הטכנולוגיה בחיתוליה), אבל למדתי שאפשר לאנוס אפילו את ה-PSP (של הילד או שלכם, אם כמוני גם אתם טרם התבגרתם) להיות קורא מסמכים משוכלל לשירותים או לחדר השינה.

הטיפ העשירי הוא כל מיליון ואחד הטיפים האחרים, חלקם הגדול קל ויעיל לא פחות מאלו שהובאו כאן. בטוח יש לכם עצה טובה להפוך את המשרד שלכם לירוק יותר, עכשיו תורכם לספר!

הרשמו לעדכונים על מאמרים חדשים:
חובה להזין כתובת אימייל
הכתובת שהוזנה אינה חוקית