שפות זרות נגד שיקולים זרים

כאשר אנו מקבלים החלטות בשפה זרה נרשמת ירידה במעורבות הרגשית ובחדירתם של שיקולים לא-רציונליים, ובהתאמה יורדת גם הסבירות לטעות

מאמר מרתק שפורסם לאחרונה ב"הארץ" מציג תופעה מוכרת במחקר ובאקדמיה אך פחות בשוק העסקי והפרטי: כאשר אנו מקבלים החלטות בשפה זרה נרשמת ירידה במעורבות הרגשית ובחדירתם של שיקולים לא-רציונליים, ובהתאמה יורדת גם הסבירות לטעות.

העובדה הזו חוזרת שוב ושוב במחקרים שונים, והתוצאות רציפות במשך שנים ארוכות ונראה שהן אינן תלויות תרבות וזמן. לפי הסברה, כאשר אנו חושבים בשפה הטבעית לנו (קרי שפת האם שלנו), אנו מרגישים בשליטה בעוד שלמעשה המנגנונים הלא-מודעים והרגשיים פועלים במלא עצמתם. מאחר והם פועלים "ברקע" ואיננו מודעים להם, אנו עשויים לקבל החלטות אמוציונליות בעוד שנחוש שאנו מקבלים החלטה שקולה, הגיונית ומבוססת על עובדות.

עם זאת, החוקרים גילו שכאשר אנחנו מאתגרים את עצמנו ומתמודדים עם שאלה או החלטה כלשהי בשפה זרה, המנגנונים הרגשיים נדחקים הצידה ואילו תהליכי החשיבה הרציונליים המנותקים מתגובות אמוציונליות עוברים אל הקדמה. זהו מעין "מסלול עוקף רגש" שמאפשר לנו להתנתק מהמרחב הרגשי והריגושי שלנו, ולראות את הדברים (או יותר נכון, לחשוב על הדברים) בצורה הרבה יותר קרה ומבוססת עובדות.

הדבר יכול לסייע לנו רבות כשאנו נדרשים לקבל החלטות עסקיות שונות, שלפחות על הנייר נראות מאוד מנותקות מהעולם הרגשי. שיתופי פעולה, נתיבים אסטרטגיים, אפילו סוגיות של תמחור, שיווק ומכירות – כל אלה ורבים אחרים יכולים בנקל להתערבב ברגשות קודמים, ב-Issues עמוקים שכלל איננו מודעים להם ובאמוציות שרק ירחיקו אותנו מהתשובה הנכונה, המתאימה והטובה לנו. מעבר לשפה זרה עשוי להקל מאוד על התהליך ולמקד אותנו במרכיבים הטכניים והעובדתיים, בדיוק מה שאנו צריכים לפעמים.

אך לפעמים עלינו לקבל החלטות מהמקום הרגשי, או כמו שהתרבות מלמדת אותנו – מעומק הלב. כשזה מגיע לנושאים שונים כמו מערכות יחסים, חברויות, ענייני משפחה ועוד, אנו רגילים למשפטים השחוקים והקלישאתיים של "לכו בעקבות הלב שלכם" או "עשו את הבחירה שמרגישה לכם טוב". לפעמים טוב לערב את השכל גם בהחלטות רגשיות, ולפעמים יש ללב מקום גדול גם בהחלטות רציונליות-לכאורה, כמו בחירת מקום עבודה, נתיב קריירה או החלטות כאלה ואחרות בחיינו. עוד על הנושא תוכלו לקרוא במאמר שלי על תהלכי קבלת ההחלטות במערכות היחסים ובכלל.

 

צילום אילוסטרציה: deneyterrio, פליקר.

הרשמו לעדכונים על מאמרים חדשים:
חובה להזין כתובת אימייל
הכתובת שהוזנה אינה חוקית