התוכנית להכשרת יועצים ומלווים עסקיים

אני מציע תוכנית ייחודית ומקיפה להכשרת אנשי מקצוע איכותיים ומיומנים להגשת שירותי ייעוץ וליווי ליזמים, עצמאים ועסקים מסוגים שונים ומגוונים. התוכנית מיועדת לאנשים המבקשים לעשות הסבה מקצועית לתחום הייעוץ כמקצוע או עיסוק חדש, וליועצים פעילים המבקשים לבסס את פעילותם ולהרחיב את ארגז הכלים שלהם בשיטות, תיאוריות, כלים וגישות שישפרו את איכות וטיב הייעוץ שהם נותנים ללקוחותיהם.

יצרתי את התוכנית על בסיס ניסיוני רב השנים כיועץ אסטרטגי ומרצה למקצועות הייעוץ והאסטרטגיה, ומי שהכשיר בהכשרה פרטנית וגם בקורס מקצועי יועצים מהשורה הראשונה בישראל. ההכשרה משלבת ידע אקדמי ותיאורטי עם כלים מעשיים וניסיון פרקטי בעבודת השטח, ואשתף בה בניסיון הנרחב שלי בליווי וייעוץ למאות עסקים קטנים, בינוניים ותאגידים גדולים.

בוגרי מסלולי ההכשרה שלי מציעים ייעוץ מקצועי, יסודי ואמין ומביאים משב רוח רענן (ונדרש מאוד) לשוק היועצים הישראלי הרווי לעייפה. הם משתלבים בתפקידי ייעוץ וניהול בארגונים, עובדים כיועצים ומנטורים עסקיים דרך גופים כמו זרוע השטח של משרד הכלכלה, מעוף, קרן שמש ועוד, ויש להם את הכלים להקים ולנהל עסק ייעוץ מצליח ומבוסס.

רקע מקצועי להכשרה

נכון להיום ולמרבה הצער, אין בישראל הגדרה מסודרת בחוק של מקצוע הייעוץ. אדם המבקש להיות יועץ, ולעשות זאת בצורה אחראית, מקצועית וחכמה, צריך לבחור בין לימודים אקדמיים אינטנסיביים (שלעתים רבות מנותקים מהשטח ותלושים מהמציאות העסקית הישראלית), לבין הכשרה "על הדרך", בדרך של ניסוי וטעייה וצבירת ניסיון ייעוץ (לרוב תוך שחיקה גבוהה של היועץ, מיצוי נמוך של הפוטנציאל וניצול שגוי של משאבים).

חסרה בשוק גישה אחרת להכשרת יועצים ומלווים עסקיים, שמחברת בין העומק והעושר של המחקר האקדמי והתיאורטי, לבין האנרגיה והעדכניוּת של עבודת השטח המעשית. כזו שבוחרת את הכלים המרכזיים מכל אסכולה ומרכיבה מסלול חדש - ממוקד ואלגנטי - שינחה אנשים כיצד להיות יועצים עסקיים מצויינים, אחראיים ומצליחים.

תוכנית הכשרת היועצים והמלווים העסקיים נועדה לאתר, להדריך ולהכשיר יועצים עסקיים בשיטה חדשה המתאימה למציאות של ימינו. כזו שלא מתפשרת על עומק, יסודיות ומצוינות אקדמית, ומנגד, לא מעמיסה בתיאוריה ולא מנותקת מהעשייה הפרקטית.

לצד כלים פרקטיים לעבודת הייעוץ, ההכשרה כוללת גם מרכיבים רבים הקשורים בניהול עסק ייעוץ בישראל: ניהול וארגון זמן הפגישות, היבטים משפטיים ועסקיים, סוגיות של תמחור וכמובן, פרקים נרחבים ומתקדמים בשיווק, הממוקדים בשיווק עסקי ייעוץ וליווי. כל הכלים הדרושים לכם כדי להקים ולנהל עסק ייעוץ מוצלח ואיכותי.

מטרות תוכנית הכשרת היועצים

 • להכשיר יועצים מהשורה הראשונה על ידי שילוב בין כלים מעשיים ותיאורטיים.
 • להציג וללמד גישות אקדמיות ומחקריות, ביישום פרקטי בעסקים.
 • לספק ליועצים כלים מעשיים וללוות אותם, צעד אחר צעד, בהקמה או בהרחבה של עסק הייעוץ שלהם.
 • לבצע התנסויות מעשיות תחת פיקוח ומשוב.
 • להעניק הדרכה, השראה וחניכה ליועצים חדשים ומתחדשים.

למי מיועדת תוכנית ההכשרה ליועצים ומלווים עסקיים?

 • יועצים עסקיים פעילים שמעוניינים להרחיב את ארגז הכלים שלהם, להכיר שיטות, כלים ותהליכים חדשים ויעילים לעבודתם.
 • סטודנטים שסיימו הכשרה מקצועית אקדמית (תואר ראשון או שני) ומעוניינים במסגרת המשך ללמידה פרקטית.
 • מתמחים המעוניינים בהכשרות מקצועיות לקבלת תפקידים, תקנים ואישורי עבודה.
 • אנשים בעלי ניסיון מקצועי או כישורים ייחודיים, המעוניינים ללמוד את מקצוע הייעוץ בצורה מעמיקה, יסודית ומפוקחת.

הקבלה לתוכנית ההכשרה ליועצים מותנית בראיון קבלה לבדיקת ההתאמה ההדדית. בשיטת העבודה שלי, ההכשרה של היועץ היא אישית ותפורה במדויק לצרכיו, יכולותיו ומאפייניו האישיים. לכן, נדרשת תקשורת איכותית וזורמת ביני לבין היועצים שאני עובד איתם. בנוסף, מאחר ואני מכשיר יועצים בשיטת חניכה פרטנית, אני מוגבל מאוד במספר היועצים שיכול להכשיר מדי שנה ולכן רוצה לוודא שאני מתאים לצרכים של המונחה במדויק, ולהיפך :)
מועמדים שאינם בעלי רקע מעשי או אקדמי עשויים להידרש להשלמות עיוניות שיימסרו להם ללמידה עצמית במהלך הקורס. 

מבנה הלימודים

תוכנית הכשרת היועצים כוללת שני מרכיבים:

1. קורס "יסודות הייעוץ" - קורס מוקלט ללמידה עצמית. זהו קורס מקצועי בהיקף וברמה אקדמית, הכולל 15 שיעורים בני כשעתיים כל אחד ונלמד על פני תקופה של שישה עד תשעה חודשים. הקורס מנחה את הלומד בצורה יסודית ומפורטת כיצד לאפיין, להגדיר ולבנות את פעילותו כיועץ - דרך שיעורים, תרגילים מעשיים, מאמרים עיוניים לקריאה ועוד.
השיעורים כוללים תרגול עיוני וכן תרגול מעשי כמו ייעוץ מודרך, התנסות בייעוץ לסוגי עסקים שונים ועוד. 

2. פגישות הדרכה אישיות - במהלך הקורס משולבים תרגילים מעמיקים שעל התלמידים לעשות באופן עצמאי ולהגיש לבדיקה ומשוב מקצועיים. לאחר כל הגשה נקיים פגישת עבודה בת שעה שבה נדון בתכנים ובעסק ההולך ונבנה שלכם. התוכנית כוללת 5 פגישות אישיות. ניתן להוסיף פגישות נוספות לפי הצורך, כמובן.

משך התוכנית: כ-6-9 חודשים (לפי קצב התקדמות היועץ בשיעורים ובהגשות).

תוכן הלימודים

בתוכנית ההכשרה נלמד את עקרונות מקצוע הייעוץ ונכיר את דפוסי העבודה השונים על פי השלבים הבאים:

 • יסודות הייעוץ: על ייחוד המקצוע, ההבדל בין ייעוץ, ליווי, אימון וטיפול; הפונקציות שממלא הייעוץ ועל תהליכים מרכזיים שנפגוש בעבודת השטח.
 • סוגי ייעוץ לפי נקודת כניסה: ייעוץ טרום הקמת עסק, ייעוץ להקמה, ייעוץ להשקה (שנה 1), ייעוץ גדילה (אופקי ואנכי), ייעוץ לניהול משברים, ייעוץ לשותפויות, ייעוץ למכירת עסק וייעוץ לסגירת עסק.
 • סוגי ייעוץ לפי setting: שיטות ייעוץ - תגובתית, מובנית, חוקרת, רפלקסיבית, ממוקדת; סוגים שונים של פגישות ומשכים של תהליכי/פגישות ייעוץ (מייעוץ חד פעמי ועד ייעוץ רב-שנתי מתמשך).
 • כלי אבחון והערכה: סוגי אבחונים (אבחון ראשוני, אבחון עומק); היכרות עם כלים לביצוע אבחון מהיר ואבחון עמוק; פרה-מורטום לתהליך.
 • כלי תכנון וניהול: גיבוש 'מפת דרכים' לייעוץ וכתיבת תוכנית עבודה; סכמות לתהליכי עבודה וייעוץ; זיהוי ובחירת יעדי הייעוץ; קביעת מדדי הערכה כמותניים ואיכותניים.
 • שיטת העבודה (ניהול הפגישות והסטינג הייעוצי): סוגי פגישות, תמהילי פגישה ושיטות לניהול הפגישה הבודדת ושרשרת הפגישות; התנגדויות נפוצות בתהליך; המימד הרגשי בתהליך הליווי; התערבויות אפשרויות וכלי עבודה של היועץ; הדינמיקות בקליניקת הייעוץ.
 • סיכום תהליך הייעוץ: פגישת הסיכום עם הלקוח; ניתוח וחקר ביצועי תהליך העבודה; חישוב החזר השקעה (ROI) וקביעת תעריף השעה לייעוץ; תהליך סגירת תיק ופוסט-מורטום לפרויקט; דגשים להמשך הקשר עם הלקוחות בגמר הייעוץ.
 • ניהול ושיווק קליניקת הייעוץ: שיעורים מורחבים בנושא אסטרטגיה שיווקית ועסקית. אסטרטגיות וטקטיקות ליועצים ומלווים עסקיים, היבטים משפטיים בניהול קליניקת הייעוץ, כלי שיווק מתקדמים.

בנוסף, ילמדו המשתתפים בתוכנית כיצד לבצע דיאגנוזה ואנליזה אישית ועסקית, דפוסים נפוצים והתמודדות עמם, בעיות שכיחות בתהליכי הייעוץ, תופעות מוכרות ("תסמונת הפגישה השישית") וכלים המבוססים על הניסיון שלי במאות שעות הייעוץ שנתתי לאורך השנים.

אופי השיעורים:

השיעורים בתוכנית ההכשרה בנויים משיעורים מוקלטים עיוניים (בהם נלמד סוגיות מקצועיות ואקדמיות ממגוון נקודות מבט) ותרגול מעשי (סימולציות, מחקרי שדה ופעילות ייעוץ מבוקרת בפגישות אישיות).

בנוסף, תוכנית ההכשרה כוללת התנסויות מעשיות של ייעוץ דרך "הקליניקה הקהילתית" ושירותי הייעוץ של "כאן עובדים בכיף", במסגרתן התלמידים מעניקים ייעוץ מפוקח ומתנסים במגוון רחב של סיטואציות עסקיות.

לצד השיעורים וההתנסויות בייעוץ בפיקוח, כוללת התוכנית חומרי קריאה אקדמיים המעמיקים את הלמידה ומוסיפים התבוננות יסודית והבנה רחבה ועדכנית של מקצוע הייעוץ. על כל תלמיד להגיש לפחות רפרט אחד (סיכום קצר של המאמר) ואת נקודת מבטו על הדיון התיאורטי ואופן יישומו במקצוע.


סילבוס השיעורים:

שיעור 1 - מבוא לעולם הייעוץ העסקי, מהו ייעוץ, הפילוסופיה והפרקטיקה של המקצוע
שיעור 2 - סוגי ייעוץ ו-settings
פגישת הדרכה ראשונה
שיעור 3 - ניתוח אירועי דיבור - הייעוץ כאירוע שפתי, השימוש בכלים לניתוח שפה וטון
שיעור 4 - אבחון א' - יסודות האבחון ואבחון ממיין (טרום ייעוץ)
שיעור 5 - אבחון ב' - אבחון ממפה, צפייה בראיון מאבחן אמיתי ("קיר שקוף")
פגישת הדרכה שנייה
שיעור 6 - תוכנית העבודה, גבולות הייעוץ והגדרת יעדי הייעוץ מול הלקוח
שיעור 7 - פגישת הייעוץ - היערכות לפגישת הייעוץ
שיעור 8 - פגישת הייעוץ - ארגון וניהול הפגישות, תכנון יומן הקליניקה
פגישת הדרכה שלישית
שיעור 9 - פגישת הייעוץ - התנגדויות הלקוח, התערבויות היועץ, כלים לשינוי עמדות
שיעור 10 - ניתוח מקרי מבחן
שיעור 11 - הערכת ביצועים, כשלים בתהליך הייעוץ, התמודדות עם טעויות בייעוץ
פגישת הדרכה רביעית
שיעור 12 - שיווק א' - תמחור, אסטרטגיות וטקטיקות לשיווק יועצים, מאמנים ומלווים עסקיים
שיעור 13 - היבטים משפטיים בניהול קליניקת ייעוץ / עו"ד אביב דקל (הרצאת אורחת חשובה)
שיעור 14 - שיווק ב' - אסטרטגיות ליבה בשיווק קליניקות ייעוץ (הרחבה)
שיעור 15 - שיווק ג' - כיצד מגיבים לשוק משתנה: משבר הקורונה והשפעתו על השיווק כמקרה מבחן
פגישת הדרכה מסכמת

 

קצת עלי

שמי טל איתן, אני יועץ אסטרטגי, מרצה למקצועות השיווק וחוקר במחלקה למדעי המידע באוניברסיטת בר-אילן. הייתי ממקימי אתר ynet ומאקו וב-20+ השנים האחרונות אני מנהל חברת ייעוץ והדרכות, יועץ מסביב לשעון לעסקים קטנים כגדולים ומנהל מספר עסקים משל עצמי. יש לי תואר שני בהצטיינות יתרה במחקר התרבות מאוני' ת"א, תואר שני נוסף בהצטיינות יתרה במדעי המידע מאוני' בר-אילן, ובימים אלו אני כותב דוקטורט העוסק באסטרטגיות ניהול ומנהיגות. בעבודת הייעוץ שלי - כמו גם בתוכנית הכשרת היועצים - אני מביא פרספקטיבה יוצאת דופן הנשענת על כלים הומאניסטיים כמו גם ריאלים. אני משתמש בשיטות מתחום מדעי החברה וחקר התרבות לצד כלים מתחום הלוגיקה העסקית ועולם המידע, בהצלחה רבה ועקבית בייעוץ לסוגים שונים ומגוונים של עסקים. 

שיטת העבודה שלי והתוצאות שהיא משיגה ללקוחותיי הופכת אותי ליועץ עסוק במיוחד, וכך גם את היועצים שאני מכשיר, מדריך ומלווה. אני מאמין בחשיבה מדעית משולבת עם ראייה אנושית והומאניסטית, דוגל במצויינות אבל נזהר (ומזהיר) מפני פרפקציוניזם. אם תבחרו לעבור את תהליך ההכשרה שלכם איתי, תמצאו מדריך חד, מנוסה מאוד ורחב אופקים, שיהיה גם רגיש וקשוב ויעזור לכם לעצב את העסק, השיווק והקריירה שלכם, בצורה מושלמת למידותיכם. 

אני אוהב להכשיר יועצים, להדריך יועצים ולייעץ ליועצים. זו הדרך שלי לעצב את השוק, להשפיע על המקצוע ולהכשיר אנשים צעירים וחדשים בתעשייה. בעידן שבו כל אחד יכול לכנות עצמו יועץ וכאשר התחרות בשוק רבה וקשה, אשמח לעזור לכם לבנות, לנהל ולשווק עסק ייעוץ מצליח. 

למידע נוסף והרשמה לתוכנית:

אם ברצונכם לבדוק אפשרות להיעזר בי לפיתוח קריירת הייעוץ שלכם, אשמח אם תכתבו לי מייל מפורט עליכם ועל הרקע שלכם, ספרו לי מה עשיתם בעבר ומה הצרכים שלהם בתוכנית ההכשרה. ככל שתפרטו ותכתבו יותר, כך יהיה לי קל יותר להכיר ולהבין אתכם. אקרא את הכל ואחזור אליכם עם מידע נוסף, ונמשיך משם :)

כתובת המייל שלי - contact@taleitan.co.il