התוכנית להכשרת יועצים ומלווים עסקיים

תוכנית ייחודית ומקיפה להכשרת אנשי מקצוע איכותיים ומיומנים להגשת שירותי ייעוץ וליווי ליזמים, עצמאים ועסקים מסוגים שונים ומגוונים. התוכנית נבנית באופן מותאם ואישי לכל משתתף והיא מיועדת לאנשים המבקשים לעשות הסבה מקצועית לתחום הייעוץ כמקצוע או עיסוק חדש, וליועצים פעילים המבקשים לבסס את פעילותם ולהרחיב את ארגז הכלים שלהם בשיטות, תיאוריות, כלים וגישות שישפרו את איכות וטיב הייעוץ שהם נותנים ללקוחותיהם.

יצרתי את התוכנית על בסיס ניסיוני רב השנים כיועץ אסטרטגי ומרצה למקצועות הייעוץ והאסטרטגיה, ומי שהכשיר בהכשרה פרטנית וגם בקורס מקצועי יועצים מהשורה הראשונה בישראל. ההכשרה משלבת ידע אקדמי ותיאורטי עם כלים מעשיים וניסיון פרקטי בעבודת השטח, ואשתף בה בניסיון הנרחב שלי בליווי וייעוץ למאות עסקים קטנים, בינוניים ותאגידים גדולים.

ניסיון העבר מראה שבוגרי מסלולי הכשרת היועצים העסקיים שלי מנהלים עסקים מוצלחים ביותר או/ו משתלבים בתפקידי ייעוץ וניהול בארגונים. הם מציעים ייעוץ מקצועי, יסודי ואמין ומביאים משב רוח רענן ונדרש מאוד לשוק היועצים הישראלי הרווי לעייפה. חלק מהיועצים אף עובדים כיועצים ומנטורים עסקיים דרך גופים כמו זרוע השטח של משרד הכלכלה, מעוף, קרן שמש ועוד, ולכולם יש את הכלים להקים ולנהל עסק ייעוץ מצליח ומבוסס.

בגלל אופי תוכנית ההכשרה והעבודה המשותפת שלנו על העסק שלכם, אני מקבל מדי שנה מספר מצומצם מאוד של יועצים לתוכנית. בניגוד לכל תוכניות וקורסי ההכשרה בישראל, כאן מדובר במסלול מקיף ברמה אקדמית שכולל גם רקע מקצועי, מתודולוגיה ושיטות עבודה מעשיות - וגם עבודה פרטנית דרך חניכה בפגישות 1:1 והכשרה בעבודת שטח. 

רקע מקצועי להכשרה

נכון להיום ולמרבה הצער, אין בישראל הגדרה מסודרת בחוק של מקצוע הייעוץ. אדם המבקש להיות יועץ, ולעשות זאת בצורה אחראית, מקצועית וחכמה, צריך לבחור בין לימודים אקדמיים אינטנסיביים (שלעתים רבות מנותקים מהשטח ותלושים מהמציאות העסקית הישראלית), לבין הכשרה "על הדרך", בדרך של ניסוי וטעייה וצבירת ניסיון ייעוץ (לרוב תוך שחיקה גבוהה של היועץ, מיצוי נמוך של הפוטנציאל וניצול שגוי של משאבים).

ההכשרה שאני מציע מביאה רוח חדשה לשוק הייעוץ הישראלי: גישה מקצועית ואחראית להכשרת יועצים ומלווים עסקיים, שמחברת בין העומק והעושר של המחקר האקדמי והתיאורטי, לבין האנרגיה והעדכניוּת של עבודת השטח המעשית. כזו שבוחרת את הכלים המרכזיים מכל אסכולה ומרכיבה מסלול חדש - ממוקד ואלגנטי - שינחה אנשים כיצד להיות יועצים עסקיים מצויינים, אחראיים ומצליחים.

תוכנית הכשרת היועצים והמלווים העסקיים נועדה לאתר, להדריך ולהכשיר יועצים עסקיים בשיטה חדשה המתאימה למציאות של ימינו. כזו שלא מתפשרת על עומק, יסודיות ומצוינות אקדמית, ומנגד, לא מעמיסה בתיאוריה ולא מנותקת מהעשייה הפרקטית. לכן, ההכשרה כוללת תכנים מקצועיים הנלמדים במוסדות האקדמים המובילים והיקרתיים בעולם, עם סילבוס עשיר המשלב תוכן אקדמי נגיש, חכם ומועיל - לצד מפגשי ייעוץ פרקטיים ולמידה מהשטח תוך כדי עבודה.

בנוסף, כוללת ההכשרה גם מרכיבים רבים הקשורים בניהול עסק ייעוץ בישראל: ניהול וארגון זמן הפגישות, היבטים משפטיים ועסקיים, סוגיות של תמחור וכמובן, פרקים נרחבים ומתקדמים בשיווק, הממוקדים בשיווק עסקי ייעוץ וליווי. כל הכלים הדרושים לכם כדי להקים ולנהל עסק ייעוץ מוצלח ואיכותי.

בוגרי תוכנית ההכשרה האישית מנהלים עסקי ייעוץ עצמאיים בנישות שונות ומגוונות, או משתלבים בתפקידי ייעוץ וניהול בפירמות גדולות, כשכירים או פרילנסרים. 

מטרות תוכנית הכשרת היועצים

 • להכשיר יועצים מהשורה הראשונה על ידי שילוב בין כלים מעשיים ותיאורטיים.
 • להציג וללמד גישות אקדמיות ומחקריות, ביישום פרקטי בעסקים.
 • לספק ליועצים כלים מעשיים וללוות אותם, צעד אחר צעד, בהקמה או בהרחבה של עסק הייעוץ שלהם.
 • לבצע התנסויות מעשיות תחת פיקוח ומשוב (סופרוויז'ן).
 • להעניק הדרכה, השראה וחניכה ליועצים חדשים ומתחדשים.
 • לסייע ליועצים למצוא את השיטה, הסגנון וקהלי היעד המדוייקים להם - בתוך שוק רווי בתחרות ובינוניות (ואף למטה מזה). 
 • ובשורה התחתונה: לעזור ליועצים ללמוד ולהתמקצע, להקים, לשווק ולנהל עסק מקצועי, מבודל ומשגשג. 

למי מיועדת תוכנית ההכשרה ליועצים ומלווים עסקיים?

 • אנשים בעלי ניסיון מקצועי או כישורים ייחודיים, המעוניינים ללמוד את מקצוע הייעוץ בצורה מעמיקה, יסודית ומפוקחת.
 • יועצים עסקיים פעילים שמעוניינים להרחיב את ארגז הכלים שלהם, להכיר שיטות, כלים ותהליכים חדשים ויעילים לעבודתם.
 • סטודנטים בתהליך או שסיימו הכשרה מקצועית אקדמית (תואר ראשון או שני) ומעוניינים במסגרת המשך ללמידה פרקטית.
 • מתמחים המעוניינים בהכשרות מקצועיות לקבלת תפקידים, תקנים ואישורי עבודה.

בשיטת העבודה שלי, ההכשרה של היועץ היא אישית ותפורה במדויק לצרכיו, יכולותיו ומאפייניו האישיים. לכן, הקבלה לתוכנית ההכשרה ליועצים מותנית בראיון קבלה לבדיקת ההתאמה ההדדית. נדרשת תקשורת איכותית וזורמת ביני לבין היועצים שאני עובד איתם, ובגלל שמדובר בשיטת חניכה פרטנית, אני מוגבל מאוד במספר היועצים שיכול להכשיר מדי שנה ולכן רוצה לוודא שאני מתאים לצרכים של המונחה במדויק, ולהיפך.

ניתן ואף מומלץ לשלב עבודה ו/או לימודים אקדמיים במהלך ההכשרה. רוב התלמידים מקימים עסקי ייעוץ כבר תוך כדי תהליך הלימוד, וחלק מהם לומדים לתארים מתקדמים וכותבים עבודות מחקר רלוונטיות לעבודה המשותפת שלנו ביחד, במטרה להכניס כלים אמפיריים ושיטות עבודה מדעיות אל תוך מקצוע הייעוץ בישראל. 

מבנה הלימודים

תוכנית הכשרת היועצים כוללת מספר מימדים:

1. קורס "יסודות הייעוץ" - קורס מוקלט ללמידה עצמית. זהו קורס מקצועי בהיקף וברמה אקדמית, הכולל 15 שיעורים בני כשעתיים כל אחד ונלמד על פני תקופה של שישה עד תשעה חודשים. הקורס מנחה את הלומד בצורה יסודית ומפורטת כיצד לאפיין, להגדיר ולבנות את פעילותו כיועץ - דרך שיעורים, תרגילים מעשיים, מאמרים עיוניים לקריאה ועוד.
השיעורים כוללים תרגול עיוני וכן תרגול מעשי כמו ייעוץ מודרך, התנסות בייעוץ לסוגי עסקים שונים ועוד. 

2. תרגול להגשה לצורך משוב. במהלך הקורס משולבים תרגילים מעשיים העוזרים לגבש סגנון מקצועי ועסקי ייחודי. על המשתתפים להגיש את כל התרגילים למשוב מקצועי, יחד עם שאלות ונושאים פתוחים. כך, ניתן לבנות את כל מסמכי הייעוץ החשובים ואת תיקי הלקוחות העתידיים. בין התרגילים: בניית שאלון אבחון, כתיבת סיכום פגישה, תכנון יומן פגישות, תמחור חבילות ייעוץ ועוד. 

3. פגישות הדרכה אישיות. חלק מהותי בתהליך ההכשרה נעשה בפגישות 1:1 ממוקדות ומובנות, שבהן נדון בפעילות העסקית שלכם ונעצב את העסק במשותף נוכח התובנות שיעלו במרוצת הזמן, מול ההגשות בקורס ועבודת השטח. התוכנית כוללת 5 פגישות אישיות - נפח מספק שמוכיח את עצמו פעם אחר פעם, ומאפשר גם עבודה אוטונומית של היועץ בהכשרה, וגם פיקוח הדוק שלי על התהליך שלכם. בכל מקרה, ניתן להוסיף פגישות נוספות לפי הצורך, כמובן.

4. התלמדות/התמחות מותאמת אישית. לצד קורס יסודות הייעוץ שמקנה ידע בניהול העסק, נדרשת לעתים התמחות נוספת ובה היועץ רוכש כלים, ידע וניסיון מעשי באחד מתחומי הייעץ. כחלק מתהליך ההכשרה אנו בונים ביחד רשימה מסודרת של חומרי למידה - ספרים, הרצאות, קורסים אקדמיים וכדומה. כך כל משתתף בתוכנית יכול ללמוד תכנים איכותיים ומקצועיים ולרכוש ידע חדש ורלוונטי.

5. ליווי שוטף והתייעצות תוך כדי תנועה. במהלך ההכשרה אני זמין להתייעצויות קצרות בווטסאפ ובמייל, ניתן לשאול אותי שאלות על מצבים בעסק, קשיים עם לקוחות, שאלות ואתגרים - וזאת כדי לתת לכם גיבוי וביטחון בעשייה שלכם. 

משך התוכנית: כ-6-9 חודשים (לפי קצב התקדמות היועץ בשיעורים ובהגשות).

מועמדים שאינם בעלי רקע מעשי או אקדמי עשויים להידרש להשלמות עיוניות שיימסרו להם ללמידה עצמית במהלך הקורס.

תוכן הלימודים

בתוכנית ההכשרה נלמד את עקרונות מקצוע הייעוץ ונכיר את דפוסי העבודה השונים על פי השלבים הבאים:

 • יסודות הייעוץ: על ייחוד המקצוע, ההבדל בין ייעוץ, ליווי, אימון וטיפול; הפונקציות שממלא הייעוץ ועל תהליכים מרכזיים שנפגוש בעבודת השטח.
 • סוגי ייעוץ לפי נקודת כניסה: ייעוץ טרום הקמת עסק, ייעוץ להקמה, ייעוץ להשקה (שנה 1), ייעוץ גדילה (אופקי ואנכי), ייעוץ לניהול משברים, ייעוץ לשותפויות, ייעוץ למכירת עסק וייעוץ לסגירת עסק.
 • סוגי ייעוץ לפי setting: שיטות ייעוץ - תגובתית, מובנית, חוקרת, רפלקסיבית, ממוקדת; סוגים שונים של פגישות ומשכים של תהליכי/פגישות ייעוץ (מייעוץ חד פעמי ועד ייעוץ רב-שנתי מתמשך).
 • כלי אבחון והערכה: סוגי אבחונים והשימושים השונים בהם; היכרות עם כלים לביצוע אבחון מהיר ואבחון עמוק; פרה-מורטום לתהליך.
 • ניתוח אירועי דיבור: הדרכה בתכנון וביצוע שיחות ייעוץ, כולל קריאת אירועי דיבור בזמן אמת ומתן מענה לצורכי הלקוח בזמן השיחה ולאחריה. 
 • כלי תכנון וניהול: גיבוש 'מפת דרכים' לייעוץ וכתיבת תוכנית עבודה; סכמות לתהליכי עבודה וייעוץ; זיהוי ובחירת יעדי הייעוץ; קביעת מדדי הערכה כמותיים ואיכותניים.
 • שיטת העבודה (ניהול הפגישות והסטינג הייעוצי): סוגי פגישות, תמהילי פגישה ושיטות לניהול הפגישה הבודדת ושרשרת הפגישות; התנגדויות נפוצות בתהליך; המימד הרגשי בתהליך הליווי; התערבויות אפשרויות וכלי עבודה של היועץ; הדינמיקות בקליניקת הייעוץ.
 • סיכום תהליך הייעוץ: פגישת הסיכום עם הלקוח; ניתוח וחקר ביצועי תהליך העבודה; חישוב החזר השקעה (ROI) וקביעת תעריף השעה לייעוץ; תהליך סגירת תיק ופוסט-מורטום לפרויקט; דגשים להמשך הקשר עם הלקוחות בגמר הייעוץ.
 • ניהול ושיווק קליניקת הייעוץ: שיעורים מורחבים בנושא אסטרטגיה שיווקית ועסקית. אסטרטגיות וטקטיקות ליועצים ומלווים עסקיים, היבטים משפטיים בניהול קליניקת הייעוץ, כלי שיווק מתקדמים ליועצים ויועצות. 

בנוסף, ילמדו המשתתפים בתוכנית כיצד לבצע דיאגנוזה ואנליזה אישית ועסקית, דפוסים נפוצים והתמודדות עמם, בעיות שכיחות בתהליכי הייעוץ, תופעות מוכרות ("תסמונת הפגישה השישית") וכלים המבוססים על מחקר אקדמי בשילוב הניסיון שלי באלפי פגישות הייעוץ שנתתי לאורך השנים.

אופי השיעורים:

השיעורים בתוכנית ההכשרה בנויים משיעורים מוקלטים עיוניים (בהם נלמד סוגיות מקצועיות ואקדמיות ממגוון נקודות מבט) ותרגול מעשי (סימולציות, מחקרי שדה ופעילות ייעוץ מבוקרת בפגישות אישיות).

בנוסף, תוכנית ההכשרה כוללת התנסויות מעשיות של ייעוץ דרך "הקליניקה הקהילתית" ושירותי הייעוץ של "כאן עובדים בכיף", במסגרתם התלמידים מעניקים ייעוץ מפוקח ומתנסים במגוון רחב של סיטואציות עסקיות.

לצד השיעורים וההתנסויות בייעוץ בפיקוח, כוללת התוכנית חומרי קריאה אקדמיים המעמיקים את הלמידה ומוסיפים התבוננות יסודית והבנה רחבה ועדכנית של מקצוע הייעוץ. על כל תלמיד להגיש לפחות רפרט אחד (סיכום קצר של המאמר) ואת נקודת מבטו על הדיון התיאורטי ואופן יישומו במקצוע.

בוגרי התוכנית

תוכנית הכשרת היועצים מאפשרת לרכוש ידע מקצועי במקביל לעבודה מעשית. בפגישות שלנו יחד, נדבר על התובנות והמסקנות, השאלות המשמעותיות ונתכנן את כל מטריית המוצרים והשירותים בעסק ואפיקי השיווק השונים שלו. 

אני מקבל מספר מצומצם מאוד של יועצים להכשרה מדי שנה, והליווי שלי הוא צמוד ואישי. 
הנה, לדוגמה, מה שכמה מבוגרות מסלול ההכשרה מספרות על התהליך והתוצאות:

"עוד כשהייתי עורכת דין ויועצת משפטית שכירה, טל ליווה אותי בשלבי היזמות, הפנטזיה והרעיון הראשוני של להיות יועצת עסקית. כל הרעיונות, החששות, ההתנגדויות ומשאלות הלב שהיו לי גובשו והתארגנו לידי קליניקה שוקקת, צעד אחר צעד בליווי צמוד, מקצועי, רגיש ובלתי מתפשר של טל, שהוא מבחינתי האורים והתומים בכל הקשור לתחום הייעוץ העסקי. גולת הכותרת של התהליך הנפלא הזה הייתה בקורס "יסודות הייעוץ" - קורס מקיף, מאתגר, מעמיק (ברמה אקדמית) ולא פחות חשוב- כיף! ההכשרה כללה עשרות שעות לימוד, לצד סופר ויז'ן מוקפד של טל, התמחות ואינסוף שיעורי בית. בסיומה, ידעתי והרגשתי שקיבלתי את הכלים מהטוב ביותר, יצאתי לדרך שלי בידיעה ברורה ובטוחה שאני בדיוק במקום שאני רוצה להיות בו, מאושרת ומצליחה מתמיד".
- ליהי רז-דואני, יועצת בתחום הניהול והפיתוח העסקי, בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים מאונ' בר-אילן ועורכת דין בתחום המשפט האזרחי. מציעה ייעוץ פרטני וגם דרך "מעוף" - זרוע השטח של משרד הכלכלה והסוכנות לקידום עסקים קטנים ובינוניים.

"ההכשרה הייתה פשוט מרתקת! כבעלת הפרעות קשב וריכוז מאוד חששתי שלא אצליח להתחייב ללמידה העצמאית, אבל לראשונה בחיי מצאתי את עצמי יושבת ולומדת במשך שעות, מרחיבה ומעמיקה על דעת עצמי ובעזרת טל ועושה שיעורי בית במרץ. פשוט שאבתי את הקורס והיום אני צופה בו מחדש, לכיף. התכנים והכלים העשירים ושיטות העבודה הייחודיות והמקוריות שטל פיתח ועיצב לאורך השנים, לצד הסופרוויזן המהודק עם טל, אפשרו לי ללמוד, לרכוש כלים ולעצב מ-0 את הקליניקה שמעולם לא תכננתי שתהיה לי.
כיום יצאתי לעצמאות מלאה ואני מלווה עסקית ומעבירה סדנאות וקורסים בנושאי שיווק ויזמות במשרה מלאה".
- רחל נאור, יועצת שיווקית ומרצה, בעלת עסק ייעוץ עצמאי ובמקביל יועצת ומרצה ב"מעוף". 

"כשהחלטתי לעזוב את עולם ההייטק ולעבור הסבה מקצועית מתפקיד של מהנדסת תוכנה, עברתי אצל טל תהליך הכשרה מקיף ויסודי, במסגרתו למדתי גם את קורס הכשרת היועצים. במהלך ההכשרה, הקורס והמפגשים עם טל קיבלתי כלים פרקטיים שעזרו לי לייעץ בצורה מקצועית, מסודרת ויעילה מאוד. אני יודעת שיש לי תמיד מקום להתייעץ ולפתח את העסק שלי, ויחד עם הליווי הצמוד של טל והניסיון המקצועי שלו בניתי עסק ייעוץ מצליח מעל לכל מה שציפיתי שאשיג. היומן שלי תמיד מלא בלקוחות מרתקים שמרגשים אותי בכל יום מחדש".
- נועה פלדמן, מהנדסת תוכנה ויועצת המתמחה באופטימיזציה עסקית ובמסחר מקוון, מרצה וחברה במערך היועצים של "מעוף" - זרוע השטח של משרד הכלכלה והסוכנות לקידום עסקים קטנים ובינוניים.

"ככל שהזמן עובר אני לומדת שכמות חוסר הידע שקיימת בשוק היא כל כך גדולה, שלא פלא שיש כל כך הרבה נפגעי ייעוץ מתוסכלים. בקורס היועצים של טל איתן מקבלים בדיוק את החיזוק ההפוך לזה, תהליך מוקפד, ענייני ומקצועי שהפך אותי להיות אשת מקצוע טובה יותר. יש הבדל משמעותי (By far) בתאוריות העסקיות והשיווקיות שלמדתי במסגרות השונות לבין התאוריה והפרקטיקה שקיבלתי מטל. עברתי הרבה קורסים מקצועיים בחיי הבוגרים, מעולם לא קיבלתי ערך כה גבוה מקורס / תהליך אחד ממוקד. תהליך הסופרוויז'ן הוא אחד הכלים המשמעותיים ביותר בהתפתחות המקצועית שלי כמלווה עסקית, האופציה לדבר עם טל על תהליכי הליווי שלי ובהתאמה, על פיתוח הקליניקה שלי, בטווח הקצר והארוך. זו לגמרי הזכות שלי שטל הוא חלק מהעסק שלי וחלק נכבד מההצלחה שלי יהיה תמיד שמור אליו".
- אורית בש סרוסי, מלווה עסקית המתמחה בליווי עסקי ואימון אסטרטגי, בעלת רקע נרחב בפיתוח עסקי והסמכה באימון.

קצת עלי

שמי טל איתן, אני יועץ אסטרטגי, מרצה וחוקר במחלקה למדעי המידע באוניברסיטת בר-אילן. הייתי ממקימי אתר ynet ומאקו וב-20+ השנים האחרונות אני מנהל חברת ייעוץ והדרכות, יועץ מסביב לשעון לעסקים קטנים כגדולים ומנהל מספר עסקים משל עצמי. יש לי תואר שני בהצטיינות יתרה במחקר התרבות מאוני' ת"א, תואר שני נוסף בהצטיינות יתרה במדעי המידע מאוני' בר-אילן, ובימים אלו אני כותב דוקטורט העוסק באסטרטגיות ניהול ומנהיגות.

בעבודת הייעוץ שלי - כמו גם בתוכנית הכשרת היועצים - אני מביא פרספקטיבה יוצאת דופן הנשענת על כלים הומאניסטיים כמו גם ריאלים. אני משתמש בשיטות מתחום מדעי החברה וחקר התרבות לצד כלים מתחום הלוגיקה העסקית ועולם המידע, בהצלחה רבה ועקבית בייעוץ לסוגים שונים ומגוונים של עסקים. 

שיטת העבודה שלי והתוצאות שהיא משיגה ללקוחותיי הופכת אותי ליועץ עסוק במיוחד, וכך גם את היועצים שאני מכשיר, מדריך ומלווה. אני מאמין בחשיבה מדעית משולבת עם ראייה אנושית והומאניסטית, דוגל במצויינות אבל נזהר (ומזהיר) מפני פרפקציוניזם. אם תבחרו לעבור את תהליך ההכשרה שלכם איתי, תמצאו מדריך חד, מנוסה מאוד ורחב אופקים, שיהיה גם רגיש וקשוב ויעזור לכם לעצב את העסק, השיווק והקריירה שלכם, בצורה מושלמת למידותיכם. 

אני אוהב להכשיר יועצים, להדריך יועצים ולייעץ ליועצים. זו הדרך שלי לעצב את השוק, להשפיע על המקצוע ולהכשיר אנשים חדשים לעבודה מקצועית תעשייה. בעידן שבו כל אחד יכול לכנות עצמו יועץ וכאשר התחרות בשוק רבה וקשה, אשמח לעזור לכם לבנות, לנהל ולשווק עסק ייעוץ מצליח. 

למידע נוסף והרשמה לתוכנית:

אם ברצונכם לבדוק אפשרות להיעזר בי לפיתוח קריירת הייעוץ שלכם, אשמח אם תכתבו לי מייל מפורט עליכם ועל הרקע שלכם, ספרו לי מה עשיתם בעבר ומה הצרכים שלהם בתוכנית ההכשרה. ככל שתפרטו ותכתבו יותר, כך יהיה לי קל יותר להכיר, להבין אתכם ולדעת האם התוכנית באמת מתאימה למה שאתם זקוקים לו. 

בגלל היקפו, אופיו ותכניו - מסלול ההכשרה שלי לא מתאים לכולם. לכן אבקש להכיר ולשוחח אתכם לעומק, לתכנן את תהליך העבודה ולבדוק את התאמת התוכנית לצרכים הספציפיים שלכם. 

כתובת המייל שלי - contact@taleitan.co.il ואפשר גם בווטסאפ של כאן עובדים בכיף - 0526969860. 

נשתמע! :)