מי אני, מה אני עושה ולמה הקמתי את "כאן עובדים בכיף"

שמי טל איתן, אני יועץ אסטרטגי ושיווקי ומרצה למקצועות השיווק. אני מגיע מעולם התאגידים הגדולים אבל חזרתי בשאלה כשהפכתי ליועץ צמוד לעסקים קטנים. נטשתי את הקריירה בעיר הגדולה, עברתי לגור בכפר אמנים קטן בצפון - והקמתי את פירמת הייעוץ "כאן עובדים בכיף", בה אני משלב את הידע המקצועי והמעשי שלי, ביחד עם ההכשרה האקדמית הייחודית שלי בסוציולוגיה, מחקר התרבות ומדעי המידע. נעים להכיר :)

האם אפשר לנהל עסק עצמאי קטן אבל משמעותי, ולהרוויח מספיק כסף לא רק כדי לסגור את החודש, אלא גם להרוויח, וליהנות, יותר מאשר עבודה כשכיר/ה? האם יש אופציה אחרת, לחיים המטורפים ולמשרות המעצבנות של תשע עד חמש? איך מסתדרים עם החשבונות כעצמאיים? איך משווקים את העסק ומהיכן מביאים את כל הרעיונות לתוכן ולקידום? איך מוצאים לקוחות ודואגים שהכסף ייכנס כמו שעון בסוף החודש? איפה בכלל מתחילים?
ומה עם הפחדים ההם, הישנים, כמו האם אני בכלל טוב מספיק? ובכלל, איך יש לי סיכוי מול הענקיים האגרסייבים האלה? מאיפה יבוא הכסף, הזמן, החשק או ההשראה?

אתם בוודאי מכירים את השאלות האלו. כולנו מכירים אותן. הן מסתובבות לנו בראש, וגם עמוק בתוך הלב, כמעט כל הזמן. השאלות האלו הטרידו אותי מאוד, כעצמאי צעיר ובעל עסק, אי-שם בשנת 2001, כשפתחתי את החברה הראשונה שלי. השנים עברו, למדתי הרבה, ייעצתי להרבה, עשיתי טעויות ושטויות וגם כמה דברים מוצלחים, צברתי תארים וניסיון, והבנתי שאני רוצה לשתף את הידע שלי עם העולם. פתחתי בלוג בו שיתפתי את הסיפור שלי, הלבטים שלי והאתגרים שלי לאורך השנים. התוצאה הדהימה אותי: מבלוג קטן המיזם שלי הפך עד מהרה לאתר ובו עשרות מדריכים, מאמרים ותכנים – ומאגר מידע מקיף וייחודי בתחום היזמות, הקמת עסק, עבודה מהבית ומסחר אלקטרוני.

בלי להתכוון, וכמעט בלי לשים לב, צמח לי עסק חדש ושוקק פעילות שאפשר לי לנטוש את התאגידים הגדולים והחיים הסואנים במרכז, "לצאת לפנסיה" בגיל שלושים וקצת, להגשים את החלום ולעבור להתגורר בכפר קטן בצפון. ובעיקר: לעשות את מה שאני הכי אוהב, ומה שאני הכי טוב בו: לעזור לאנשים לפתח, להגדיל ולהצמיח את העסקים שלהם, בעזרת ייעוץ ממוקד וקצר-טווח וקורסים מקצועיים ואיכותיים במחירים נגישים וידידותיים מאוד.

זו בדיוק המטרה מאחורי האתר הזה, "כאן עובדים בכיף" – מאגר מידע, מאמרים, עזרים, מדריכים וטיפים בנושאי ההתמחות שלי - אסטרטגיה שיווקית, התנהגות צרכנים, יזמות עסקית, ניהול ופיתוח אפיקי הכנסה חדשים ועוד. כעצמאי העובד מהבית, כבר הרבה מאוד שנים, וכמי שנותן ייעוץ עסקי ומלווה יזמים במגוון תחומים ונושאים, הרגשתי שחסר באינטרנט תוכן זמין, נגיש, רלוונטי, מעניין ומתאים, בעברית. כזה שידבר בשפה שלי, שיוכל לתת לי תשובות לשאלות שמסתובבות לי בראש כל הזמן, להציע לי טיפים, רעיונות, המלצות. ככל שעבר הזמן ואספתי לעצמי את התכנים האלה, הרגשתי שזה לא יהיה נכון לשמור את הכל רק לעצמי והחלטתי לשתף. כך נולד האתר הזה.

כאן אנסה לענות על שאלות ולהציע טיפים ועצות – מהניסיון האישי והמקצועי שלי, כמו גם מעבודתי עם יזמים ואנשי מקצוע שונים ומשונים. אספר לכם על התהליכים שעברתי ועודני עובר, ואארח – מפעם לפעם – פוסטים אורחים של כותבים מהשורה הראשונה כדי להאיר זוויות חדשות ומעניינות בכל הקשור לעצמאות, יזמות ובעיקר, הרבה מאוד אסטרטגיה שיווקית :)

תמצאו כאן מגוון רחב של מאמרים ומדריכים, המבוססים על הניסיון המקצועי שלי כמו גם של טובי הכותבים והמומחים בארץ שגייסתי למשימה. עוד תמצאו באתר הרצאות, שיעורים, סדנאות וקורסים - רבים מהם בחינם, וחלקם בתשלום סמלי ביחס לערך שתקבלו. אתם מוזמנים להתרווח בכיסא ולצאת למסע בתוך העולם המופלא והנהדר של שיווק איכותי, מקצועי ותפור לפי מידותיכם. בכיף!

מניהול בתאגידים הגדולים - לייעוץ לעסקים זעירים

את דרכי המקצועית התחלתי כשכיר, בעולם תאגידי התקשורת הגדולים ועתירי התקציבים. זה משפיע מאוד על הדרך בה אני תופס את הדברים: יש לי ראיית מאקרו רחבת היקף, היכרות עם פונקציות משמעותיות בשוק הישראלי והבינלאומי, והמון (המון!) קשרים עם אנשים נפלאים ומוכשרים שיצרתי עם השנים. עבדתי במשך שנים ב"ידיעות אינטרנט" כמנהל פרויקטים מיוחדים, והייתי אחראי על מספר ערוצי תוכן, לרבות עריכה, ניהול והקמה של מיזמים חדשים ב-ynet, למשל. כמו כן, עבדתי ב"שידורי קשת" כמנהל פרויקטים, והובלתי, עם קבוצה נבחרת של אנשי מקצוע, את ההקמה של אתר Mako. במקביל הייתי אחראי למספר פרוייקטים מעניינים ובראשם – הקמת דסק אינטרנט לחברת החדשות של ערוץ 2. אלו היו שנים מאוד אינטנסיביות שהניחו תשתית מצויינת לקריירה שלי כעצמאי.

לכל אורך השנים שמרתי גם על פעילות עצמאית, בזכות עסק קטן שהקמתי בסביבות גיל 18, כשהייתי עדיין חייל, והפך לחברה בע"מ ב-2001. בחרתי שלא לעזוב את הביטחון שבעבודה כשכיר (ולמען האמת, גם לא הייתי טוב מספיק והרגשתי שיש לי עוד מה ללמוד ושאני צריך לצבור קילומטרז' אצל הגדולים לפני שאצא לקריירה עצמאית). בבוקר עבדתי במשרה מלאה, ובצהריים חזרתי לנהל את העסק ולהרחיב אותו, לאט אבל בטוח.

לבסוף, ואחרי שנים של עבודה וסבלנות - הצלחתי למנף את השנים הנפלאות ועתירות האנרגיה לפעילות שהייתה גם משתלמת כלכלית, אבל גם – ובעיקר – מעניינת ומעשירה. למרות שהעסקים שלי הצליחו לא רע בכלל, נשארתי שכיר ב-100% משרה, לפעמים גם יותר, בזכות פרוייקטים שלקחתי בחברות שבהן עבדתי. ב-2007 פרשתי סופית מכל עיסוקיי כשכיר ועברתי לעבוד במשרה מלאה בחברה שלי – שכבר הייתה ערוכה לספק לי תשתית כלכלית רחבה מספקת ל"חצי-פרישה" שלי לחיי הכפר כשעברנו לגור בצפון הארץ, בלב שמורת טבע ברמת הגולן. אז גם המשכתי בלימודים לתארים מתקדמים (בסוציולוגיה, התנהגות צרכנים ומחקר התרבות, ובהמשך לתואר שני ושלישי במדעי המידע), ורכשתי כלים ייחודיים למחקר ופיתוח עסקי דרך הבנת דפוסי ההתנהגות והערך של הצרכנים. לאחר שנים של לימודים והתלמדות ואחרי שליוויתי תאגידים גדולים, סופסוף הרגשתי מוכן לייעץ גם לעסקים זעירים וקטנים ומשם לא הסתכלתי לאחור :)

סופסוף מצאתי את המקום שלי.

אני מציע שירותי ייעוץ עסקי וייעוץ שיווקי יסודי, מקצועי ויצירתי, עם תוצאות בדוקות ומאות לקוחות מרוצים, בשיטה של ייעוץ ממוקד, אלגנטי וקצר טווח. באמצעות כלים הלקוחים מהכשרתי המקצועית, בניתי תוכנית ליווי קצרה וחסכונית שמניבה תוצאות אופטימליות (לפחות כמו ייעוץ מתמשך), כדי לאפשר לעסקים קטנים ליהנות מייעוץ אסטרטגי איכותי (שבדרך כלל אינו עניין זול בכלל) במחיר נגיש ומותאם ועם החזר השקעה (ROI) חיובי ודאי. במקביל ומתוך מטרה להנחיל חשיבה שיווקית טובה ולתת לעצמאים כלים שיווקיים ברמה הגבוהה ביותר, אני מלמד מגוון רחב של קורסים (המועברים בשידור חי בכיתה וירטואלית, או בגרסה מוקלטת הזמינה לצפייה מידית), במחירים נגישים וידידותיים במיוחד.

יש משהו משחרר ומהנה בחיים הפשוטים האלו, ובידיעה שהידע שצברתי משמש, סופסוף, את מי שבאמת צריך אותו: עסקים קטנים ובינוניים שזקוקים לתמיכה, ייעוץ, ליווי וסיוע כדי להפוך למקור הכנסה יציב ורווחי.

זו – בעיניי – העבודה הטובה בעולם, ואני נהנה ממנה בכל יום מחדש. מקווה שגם אתם :)

 

 

נ"ב:
אם בא לכם לכתוב לי, תוכלו לעשות זאת כאן.