מרד מיסים חוקי בישראל: מה זה אומר והאם יש לו סיכוי להצליח?

לאחר שהתברר כי מקדם אתרים בגוגל משלם לרשויות המס בישראל יותר כסף מאשר גוגל עצמה (!), יצאו עצמאים ביוזמה הקוראת לקיים מרד מיסים חוקי. בתוך 24 שעות מאות עסקים הצטרפו למחאה יוצאת הדופן – האם גם לכם כדאי להצטרף?

24 שעות לאחר שנפתחה ההרשמה להצטרפות למחאת מרד מיסים חוקי בישראל, ומאות עצמאים ישראלים כבר הצטרפו ליוזמה. מאחורי המחאה החדשה עומד העיתונאי תומר אביטל, שיזם בעבר את "100 ימים של שקיפות" ואתר "רואים שקוף", בעקבות הפרדוקס שנחשף לאחרונה בתקשורת ולפיו עצמאי המקדם אתרים בגוגל משלם בישראל יותר כסף מאשר גוגל עצמה (!). יותר ויותר בעלי עסקים מואסים במיסוי הדרקוני והמתסכל שמוטל על עסקים קטנים, ויוצאים נגד המצב הבלתי-נסבל בו גופי ענק במשק מתחמקים מתשלומי מס – בעוד שעצמאים ועסקים קטנים, הנאבקים ממילא להתקיים, נפרדים מסכומים גדולים מדי שנה כחלק מתשלומי המס למדינה.

הנושא עלה לכותרות בעקבות מנהל בית קפה מקומי בווילס, אנגליה, שנדרש לשלם לרשויות המס 31 אלף פאונד, אך גילה כי פייסבוק הגדולה ועתירת הרווחים שילמה באותה השנה סכום מגוחך של פחות מ-4,500 פאונד. סטיב לואיס בן ה-63 מיהר לגייס עסקים בעיירה, שכר יועצי מס, וביחד הם גיבשו תוכנית הדומה בהרכבה לזו שמאפיינת תאגידים גדולים. הם הקימו חברת אם שמקיפה את הפעילות של כל העסקים הקטנים, ופתחו אותה במדינת מקלט מס מחוץ לבריטניה כדי להימנע מתשלומי מיסים מקומיים. היוזמה זכתה לכינוי מרד מיסים משום שהיא משקפת מחאה חברתית וכלכלית המגיבה למצב הבלתי-נסבל המופעל על עסקים קטנים באופן שאינו הוגן ואינו הגיוני.

כעת, עסקים ישראלים מבקשים לעשות דבר דומה, ונתמכים בכך שטייקונים ישראלים עושים בדיוק אותו הדבר – ואפילו ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, החזיק בעצמו בעבר כספים במקלט מס באי ג'רזי, לפי הפרסומים. המטרה היא להוציא את הפעילות העסקים של עסקים שונים, בפרט כאלו שעוסקים בשירותים שאינם מבוססי מיקום, דוגמת עסקי אינטרנט וטכנולוגיה, אל מחוץ לרשת המיסים העניפה והאגרסיבית של מדינת ישראל.

הגיעה השעה לקיים מרד מיסים חוקי בישראל?

"פטור ממס ניתן למי שמועיל לכלכלה או למי שיכול להעביר את עסקיו מכאן. אלו בדיוק אנחנו", כותב אביטל בדף ההרשמה ליוזמה. "בפועל ההטבות מחולקות לטייקונים שעושקים את אוצרות הטבע שלנו, לחברות ששוברות שווקים מקומיים, ולאמידים שמצליחים לבצע תכנוני מס אגרסיביים. הבה נאותת יחד למדינה שגם אנו יכולים לעבור, גם אנו מועילים לכלכלה ועד שהפרצות האלו לא ייסגרו – הן ישמשו גם את אחד העם לא פחות מאת עידן עופר. ואם יש לכם הרהורי חרטה: דעו שבנימין נתניהו פתח חשבון חוקי במקלט מס, אז אנחנו לא?".

אביטל צודק, כמובן. הפתרון לעוולות המיסוי צריך לבוא מהכנסת, ומנגד, זה קצת תמים להמתין ולחכות שהוא יגיע מעצמו, ושחברי הכנסת יואילו בטובם להניח על שולחן המליאה הצעות חוק המתקנות את המצב הבלתי-נסבל. בינתיים, נותר, כבר שנים, המצב הבלתי-הוגן בו עצמאיים נאנקים תחת מיסוי כבד, בעוד שחברות ענק, תאגידים וטייקונים בעלי מחזור של מיליארדי שקלים יתחמקו מתשלום מס. 

בתוכנית הרדיו של "הכלכלה האמיתית" התראיין ד"ר אבי נוב, מומחה לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי, ואמר כי מדובר ברעיון יצירתי ובהחלט אפשרי. יוזמת מרד המיסים צפויה אמנם להיתקל בקשיים ואתגרים רבים, אבל היא בהחלט צעד נכון בכיוון הנכון, אומר ד"ר נוב.

עוד בנושא מיסים

קרדיט תמונות: Anders Sandberg, CC BY 2.0

הרשמו לעדכונים על מאמרים חדשים: