רשימון יצוא: כל מה שחשוב לדעת כשמוכרים מוצרים לחו"ל

אם אתם מוכרים מוצרים פיזיים באינטרנט במשלוח בינלאומי, אתם מחוייבים – על פי חוק – להוציא מסמך רשימון יצוא, על כל משלוח וכל חבילה. מדובר בהוצאה של כ-70 שקלים למשלוח, אם כי יש אפשרות להוציא רשימון מרוכז לעסקים ששולחים מעט פריטים מדי חודש. כל מה שאתם רוצים, ובעיקר לא רוצים, לדעת על רשימון היצוא, איך מוציאים אותו וכיצד מדווחים על המע"מ בעסקאות היצוא

אם אתם מוכרים מוצרים פיזיים באינטרנט במשלוח בינלאומי, אתם מחוייבים – על פי חוק – להוציא מסמך רשימון יצוא (המכונה לעתים גם "רשומון יצוא" או "רישומון ייצוא"). מדובר במסמך של המכס, שרשות המסים עושה בו שימוש לצורכי מעקב על עסקים המוכרים לחו"ל. כל מוכר לחו"ל חייב להוציא רשימון יצוא בעבור כל חבילה, בלי קשר למחיר המוצרים או/ו המשלוח. עלות המסמך כ-70 שקלים (67.60, אם לדייק). כן, אתם קוראים נכון: המדינה דורשת תשלום של 70 שקלים על כל חבילה וחבילה שאתם שולחים. זאת, כמובן, בנוסף לעלות המשלוח ומסים נוספים באם ישנם.

החדשות הטובות הן שקיימת הקלה בתשלום בעבור עסקים ששולחים מספר מצומצם של חבילות. עפ"י התקנות, משלוחים מעטים הם 10 משלוחים בממוצע, אבל לרוב יאשרו לכם גם מספר גדול יותר. במקרה כזה, תוכלו לבקש אישור להוציא מסמך רשימון יצוא מרוכז, אחת לחודש, בעבור כל המשלוחים יחד, וכך לשלם רק פעם אחת. במסמך רשימון יצוא מרוכז, הערך הכולל יכול להיות עד 10,000$ לחודש.

החדשות הרעות הן שעדיין תצטרכו לשלם 70 שקלים גם אם יש לכם מכירה אחת או שתיים בחודש, ושאת הרשימון המרוכז מוציאים – מדי חודש, זוכרים? – בבית המכס האיזורי בו מתקיים המסחר שלנו, קרי, זה שממנו אנחנו שולחים את החבילות לחו"ל. ועוד חדשות רעות (אלא אם אתם אוהבים מיסים וביורוקרטיה ממשלתית, כמובן) – כל משלוח מעל 250$ מחייב רשימון ייצוא עצמאי.

חשיבות רשימון יצוא לניהול מעקב מע"מ

המדינה עושה שימוש ברשימון היצוא כדי לבדוק שהמוצר נמכר ונשלח ללקוחות בחו"ל ולכן המוצרים פטורים מתשלום מע"מ. לכן, עוסק מורשה שמנפיק רשימון יצוא (בין אם נפרד ובין אם מרוכז), רשאי להפיק חשבונית ללא מע"מ על העסקה. במידה ואין לכם את הרשימון, עליכם להפחית 17% מע"מ מהחשבונית שאתם מוציאים: לדוגמה, אם עשיתם מכירה של 100 ש"ח, עליכם לכתוב חשבונית על סך 83 שקלים, ולהוסיף 17 שקלים מע"מ אותם תצטרכו לשלם למדינה.

במקרה והמוצר יישלח בחזרה לישראל, ובהיעדר רשימון יצוא, הוא עלול להיעצר במכס ותצטרכו לשלם עבור שחרורו. לכן, במוצרים קטנים ההעדפה של מוכרים היא להשאיר את המוצר בידי הקונה ולתת זיכוי כספי במקום החזרה. במוצרים יקרים חשוב ביותר להוציא רשימון על מנת להימנע מתשלום מיסים כבדים.

בניגוד לשמועות, גם עוסקים פטורים מחוייבים על פי חוק להוציא רשימון ייצוא כמו כל עסק אחר.

מתי לא צריך להוציא רשימון יצוא? רק במקרים שבהם המוצרים נשלחים כמתנה לאנשים שאנחנו מכירים ולא במסגרת מכירה אינטרנטית. אם אתם שולחים מתנה לחבר, אינכם חייבים, כמובן, לעבור במכס (אלא אם אתם נדיבים במיוחד ושולחים מתנות יקרות ערך, כמו תכשיטים, שמפניה ורודה או סיגרים יוקרתיים, לדוגמה).

יצויין כי חלק מחברות השילוח כוללות את עלות הרשימון במחיר שהן גובות מכם. כמובן שזה מעלה את המחיר, אבל זה – לרוב – חוסך כאבי ראש ודאגות מיותרות.

האם אפשר פשוט להתעלם מרשימון היצוא?

"אבל אמרו לי שאפשר להעלים עין ושזה בסדר". כן, שמעתי את זה אינספור פעמים. הסיכון העיקרי בוויתור על הוצאת רשימון יצוא עצמאי או מרוכז, הוא שתואשמו בהעלמת מס במקרה ולא תחייבו מע"מ בשיעור של 17% על העסקה, או במקרה של החזרת מוצרים. הקנסות והמסים על מקרים כאלו גבוהים למדי, וחשוב לקחת בחשבון שמדובר בסיכון שלרוב לא משתלם. מעבר לעובדה הבסיסית שאתם עוברים על החוק, מעצבן ומטריד וטיפשי ככל שיהיה. בשביל מה זה טוב?

כדי להסדיר את עניין רשימון הייצוא מומלץ להיעזר באיש מקצוע – רואה חשבון, למשל – שיטפל עבורכם במסמכים ויחשב עבורכם את שיעורי המס. אם אתם מאמינים בעשה-זאת-בעצמך, בהחלט אפשר לטפל בניירת הזו בעצמכם בקלות יחסית, בעזרת פניה לבית המכס הקרוב אליכם. לרוב, יש נציגות מכס בבתי הדואר המרכזיים בארץ, ותוכלו למצוא את הפרטים המלאים באתר הדואר. לבירור כתובת הסניף שאליו אתם שייכים ושעות הפעילות, ניתן לפנות למייל globalpost@postil.com או לטלפון 9339*. מידע נוסף תמצאו באתר הדואר, בקישור הזה. אפשר וכדאי גם להתייעץ באנשי המכון לייצוא.

עוד כלים למוכרים אונליין:

הרשמו לעדכונים על מאמרים חדשים: